7 najlepszych utworów z soundtracków

kino siedzenia muzyka

To już trzecia część cyklu „7 najlepszych utworów”. Tym razem wybrałem utwory z soundtracków.

Nie znajdziecie tu piosenek, które zostały po prostu nagrane przez jakiś zespół, wydane na jednej z jego płyt, a później, po latach, wykorzystane w którejś ze ścieżek dźwiękowych. Wziąłem pod uwagę tylko te utwory, które zostały stworzone specjalnie na potrzeby jakiegoś filmu.

 *

 

Kavinsky – Nightcall

Na sam początek mam dla was prawdziwą rakietę.

Od tego utworu zaczął się mój romans z muzyką elektroniczną. „Nightcall” pochodzi z fenomenalnego soundtracku do „Drive”, który jest jednym z moich ulubionych filmów.

Warto posłuchać też remixu (jeśli można to tak nazwać), w którym ten utwór został całkowicie przearanżowany, zostały dorzucone do niego gitary elektryczne, dodano jakiś efekt do wokalu i całość zyskała jeszcze większą moc. Nie każdemu się podoba, ja uwielbiam.

 

 

Ramin Djawadi – Pacific Rim Main Theme

To jest niesamowity utwór. Zachwycała się nim każda osoba, która oglądała „Pacific Rim”, ja sam zapętlałem go bez końca i po ponad roku, który minął od czasu kiedy widziałem ten film, ciągle nie mam dość.

 

Vangelis – Conquest of Paradise

Nie mogłem pominąć w tym zestawieniu Vangelis. To zespół – legenda. Na pewno znacie ich „Chariots of Fire”, dlatego ja wybrałem coś innego. Ten utwór pochodzi z filmu „1492″.

 

Cloud Atlas – Sextet

Jedno jest pewne – jeśli będę uczył się kiedyś grać na pianinie, to będzie pierwszy utwór, jakiego się nauczę.

 

Yann Tiersen – Comptine d’Un Autre Été

Dosyć zabawny jest fakt, że nawet nie oglądałem „Amelii”, a soundtrack do niej znam na pamięć.

 

Billy Boyd, Howard Shore - The Steward of Gondor

Cały soundtrack do „Władcy Pierścieni” jest genialny. Dla mnie jest szczególnie ważny, bo jestem wielkim fanem Tolkiena, czytałem nie tylko te książki, które każdy zna, ale też „Sirmarilliona”, „Dzieci Hurina” czy „Niedokończone Opowieści”, oglądałem filmy, zbierałem figurki, przez całe lata mocno inspirowałem się tym światem.

Nie ma dla mnie w tym soundtracku utworu, który bardzo odznaczałby się na tle innych. Zawsze bardzo lubiłem „Concerning Hobbits”, ale wybrałem coś innego. Kojarzycie tą scenę z „Powrotu Króla” w której Pippin śpiewa dla Denethora kiedy Faramir próbuje odbić Osgiliath?  Utwór, który jest wtedy w soundtracku nazywa się „The Steward of Gondor” i właśnie jego możecie teraz posłuchać.

 

Hans Zimmer – Now We Are Free

Hans Zimmer to zdecydowanie najwybitniejszy współczesny twórca muzyki filmowej. Stworzył muzykę do tylu świetnych filmów, które każdy z nas widział w kinie, że sam nie mogłem w to uwierzyć, kiedy pierwszy raz o tym czytałem.

Na Youtubie możecie znaleźć mnóstwo kompilacji jego utworów, ale i tak najlepszy pozostanie temat z „Gladiatora”. To już klasyka.

 

*

PLAYLISTA „7 najlepszych utworów z soundtracków”

*

Coś pominąłem?

 

 

Tags from the story
, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>