Jak zachować się podczas kłótni i szybko dojść do porozumienia?

jak zachować się podczas kłótni

Kłótnie są bardzo destrukcyjne, zwłaszcza że kłócimy się często z najbliższymi osobami i często (przez nieprawidłowe podejście i impulsywne reakcje) robimy wtedy coś, czego później żałujemy. Lepiej oczywiście żeby kłótnie w ogóle się nie zdarzały, ale prawda jest taka, że nawet jeśli wiedziesz bardzo spokojne życie, to prędzej czy później będziesz uczestniczył w jakiejś sprzeczce. Lepiej żebyś wtedy potrafił jak najszybciej się dogadać i wrócić do normalnego stanu, bo w przeciwnym wypadku możesz zostawić głęboką rysę na ważnej dla ciebie relacji (pewnych rzeczy się nigdy nie zapomina, nawet jeśli się je wybaczy) albo nawet całkowicie tą relację zniszczyć. Dlatego ważne jest żebyś wpoił sobie poniższe zasady i zastosował je kiedy zajdzie taka potrzeba.

Napisałem ten artykuł tak, żeby miał zastosowanie zarówno w relacjach rodzic-dziecko, w związku czy w relacjach pomiędzy znajomymi czy przyjaciółmi, dlatego jeśli miewasz problemy w którejś z tych sfer, to przeczytaj ten artykuł w całości.

1. Zachowaj spokój i opanowanie i nie daj się wyprowadzić z równowagi

Staraj się kontrolować swoje emocje. Nie angażuj się w kłótnię emocjonalnie w większym stopniu niż jest to konieczne. Wykaż empatię i zrozumienie, a nie złość i agresję. Reagowanie w porywczy i agresywny sposób nigdy nie jest dobre, bo prowadzi do „eskalacji konfliktu”. W ten sposób zamiast załagodzić sytuację, to jeszcze ją zaogniasz, a to zawsze kończy się źle dla obu stron.

2. Rozwiązuj sprawę od razu

Rozwiąż sprawę od razu. Przy pierwszej nadarzającej się okazji. Nie zajmujcie się niczym innym oprócz rozwiązywania konfliktu i nie róbcie niczego innego do czasu jego rozwiązania.

To jest bardzo istotne, mało kto zdaje sobie sprawę jak bardzo. Ma to również duże znaczenie kiedy na przykład spędzasz czas z dziewczyną i ona się o coś na ciebie obrazi. Jeśli widzisz, że coś jest nie tak, to dopytuj (z wyczuciem) aż do momentu, w którym się tego dowiesz. Przerwij to co robicie i rozwiąż problem od razu. Dlaczego mówię że jest to istotne? Dlatego że jeśli tego nie rozwiążesz, to ta sprawa będzie oddziaływać i przenosić negatywne emocje na wszystkie czynności, które w międzyczasie robicie.

Natomiast jeśli widzisz że próba porozumienia się z kimś od razu może tylko pogorszyć sytuację, to staraj się załatwić to na spokojnie w innym terminie – dotyczy to „ekstremalnych” sytuacji, kiedy na przykład pobiłeś się z dobrym znajomym, obaj macie jeszcze w sobie duże pokłady adrenaliny i widzisz że dalsze przebywanie z nim może sprawić, że znowu będziecie ze sobą walczyć. Wtedy powiedz „chodźmy teraz do domów, porozmawiamy jutro, kiedy już się uspokoimy”.

Niektóre osoby chcą na siebie ściągnąć jak najwięcej uwagi, strojąc fochy i nie mówiąc przez dłuższy czas w czym tkwi problem. Jest to częste zachowanie u kobiet w związkach. Takie osoby oczekują od ciebie żebyś poświęcił im uwagę, dopytywał o co chodzi, wręcz błagał je o to, żeby łaskawie wyjaśniły ci o co są złe. Konieczne ustal z takimi osobami, żeby nie zachowywały się jak dzieci, że jeśli jest jakiś problem, to chcesz wiedzieć o co druga strona jest zła i o co ma żal, bo nie zawsze możesz się domyślić, a chcesz rozwiązać problem jak najszybciej, bo nie ma sensu w tym żeby przeciągać kłótnię w nieskończoność. Jeśli ta osoba po czymś takim dalej nie będzie reagowała, to odbierz jej uwagę o którą tak zabiega, przestań ją dopytywać o przyczynę problemu i zajmij się czymś innym. Taka osoba najpewniej po chwili widząc że nic więcej nie ugra sama powie ci o co chodzi. Wtedy posłuchaj co ma do powiedzenia, rozwiąż problem, a na koniec powiedz: „widzisz, teraz dowiedziałem się od ciebie o co chodzi znacznie szybciej i dzięki temu szybciej mogliśmy dojść do porozumienia i teraz między nami znowu jest wszystko w porządku. Następnym razem nie zachowujmy się jak dzieci i mów mi o wszystkim od razu, dobrze?”

3. Wysłuchaj drugiej strony i okaż zrozumienie

Wykaż się empatią. Postaraj się postawić w sytuacji drugiej osoby i zrozumieć dlaczego zachowała się tak a nie inaczej. To po pierwsze da ci szersze spojrzenie na całą sprawę, a po drugie sprawi, że ta osoba bardziej się przed tobą otworzy, a co za tym idzie rozmowa będzie bardziej głęboka, szczera i będziesz mógł dowiedzieć się większej ilości szczegółów.

4. Przedstaw swoje argumenty spokojnie ale zdecydowanie

Najlepiej będzie jeśli nie będziesz mówił chaotycznie, tylko wypunktujesz wszystko i zaakcentujesz kwestie na których przedstawieniu najbardziej ci zależy.

5. Nie przerywajcie sobie i nie wchodźcie sobie w słowo

Nie przerzucajcie się argumentami, nie reagujcie na bieżąco, tylko wysłuchajcie swoich wypowiedzi w całości.  Ustalcie wcześniej że postaracie się wysłuchać siebie na spokojnie i zrozumieć siebie nawzajem. Zróbcie to, bo w przeciwnym wypadku wasza rozmowa będzie wyglądała tak jak konfrontacja dwóch posłów z przeciwnych partii, w której owi posłowie bardziej niż prowadzeniem merytorycznej dyskusji są zajęci udowadnianiem swojej racji i przerywaniem przeciwnikowi w taki sposób, żeby nie mógł on w ogóle dojść do słowa.

6. Zadbaj o to, żeby rozmowa była w pełni szczera

Jeśli masz jakieś obawy, to powiedz o nich. Jeśli masz wrażenie, że druga osoba nie jest do końca szczera, to zapytaj o szczegóły i postaraj się wyciągnąć więcej informacji. Jeśli coś bardzo Cię nurtuje i musisz o to zapytać lub o tym powiedzieć, to zrób to, inaczej później możesz już nie mieć na to okazji, a wtedy będzie cię to męczyło i przez kolejne dni po kłótni dalej będziesz o tym myślał.

7. Ustalcie co możecie zrobić żeby ta sytuacja która doprowadziła do kłótni już się nie powtórzyła

Prawda jest taka, że wiele takich konfliktów da się rozwiązać zmieniając stosunkowo niewiele. Wystarczy zmienić drobną rzecz, obiecać że poprawi się swoje zachowanie, dojść do kompromisu. Czasami wystarczy na przykład przestać spóźniać się na spotkania gdy drugiej osobie bardzo to przeszkadza lub szybciej odpisywać na wiadomości. Bywa też oczywiście tak, że poprawienie danej sytuacji wymaga znacznie większego nakładu pracy, ale zawsze można zrobić coś żeby zapobiec kolejnym kłótniom.

8. Wraz z zakończeniem kłótni uznajcie sprawę za zamkniętą

Ustalcie wspólnie, że już wszystko jest dobrze i będzie dobrze o ile będziecie dbać o relację i trzymać się ustalonych reguł (!).

Na koniec uściśnijcie sobie dłonie czy mocno przytulcie, zaakcentujcie to że sprawa na tą chwilę jest rozwiązana przynajmniej do momentu, w którym będziecie trzymać się tych zasad. Dopiero po tym, już pogodzeni wróćcie do rzeczy, które robiliście wcześniej.

***

Niewiele osób potrafi dogadywać się z innymi w sytuacji gdy są kierowani przez intensywne emocje. A jest to niezwykle ważna umiejętność. Zastosuj powyższe rady jak najlepiej, dzięki temu wszystkie późniejsze pomniejsze konflikty będziesz rozwiązywał bez problemów i z dbałością o to, żeby nie nabrały one większych rozmiarów, a poważniejsze kłótnie zakończysz w jak najlepszy sposób. Jest to szczególnie istotne w kontekście relacji z najbliższymi ci osobami – warto utrzymywać z nimi jak najlepszy kontakt i nie pozwolić, żeby rodzina czy związek zaczęły się rozpadać z powodu kłótni i różnicy zdań.