Jednozdaniowe recenzje książek

jednozdaniowe recenzje książek

W ten weekend byłem w kawiarni Tubajka, w której zorganizowano „Randkę w ciemno z książką”. Polegała ona na tym, że można było wybrać jedną książkę spośród wielu dostępnych kierując się wyłącznie cytatem, wskazówką lub opisem umieszczonym na kopercie, w którą była ona zapakowana.

Na wydarzenie zapisało się ponad cztery tysiące osób, przyszedł ponad tysiąc, a ja poczułem się tym wszystkim mocno zainspirowany.

Wiecie jak zazwyczaj wyglądają recenzje książek: są bardzo rozbudowane, długie na kilka stron, ich autorzy starają się zawrzeć  w nich absolutnie wszystko. Tworzą oryginalny wstęp, zarys fabuły, przedstawiają bohaterów, opisują kilka ciekawszych scen, formułują swoją opinię na temat książki, wyciągają wnioski, a całą recenzję kończą kilkoma zdaniami, które w założeniu mają podsumować całość.

Nie mówię, że pisanie takich recenzji jest czymś złym, sam takie pisałem (chociaż w nieco innej formie – moją recenzję „Finneganów Trenu” Joyce’a możesz przeczytać tutaj [klik!]). Jednak tak jak już wspomniałem, wydarzenie „Randka w ciemno z książką”, w którym trzeba było wybrać jedną powieść spośród wielu kierując się kilkoma wyrazami, zainspirowało mnie do tego, żeby zrobić to inaczej.

Poniżej znajdziecie jednozdaniowe recenzje książek.

Stojącą za nimi ideą nie jest to, żeby jak najkrócej opisać książkę. Ideą jest to, żeby korzystając tylko z jednego zdania opisu oraz jednego wybranego cytatu zachęcić inną osobę, by po nią sięgnęła.

W tym zdaniu może być zawarta opinia, cytat z okładki lub przedmowy, ocena. Wszystkie chwyty dozwolone.

***

Jack Kerouac – W drodze

Opis: Najwybitniejsze (obok „Skowytu”) dzieło stworzone przez beatników.

Cytat: „Bo dla mnie prawdziwymi ludźmi są szaleńcy ogarnięci szałem życia, szałem rozmowy, chęcią zbawienia, pragnący wszystkiego naraz, ci, co nigdy nie ziewają, nie plotą banałów, ale płoną, płoną, płoną, jak bajeczne race eksplodujące niczym pająki na tle gwiazd”.

*

Keith Richards – Życie

Opis: Bardzo szczera, wypełniona mocnymi scenami opowieść o życiu jednego z najsłynniejszych postaci w muzyce rockowej i jednocześnie najlepsza autobiografia jaką kiedykolwiek czytałem.

Cytat: „Heroina pomogła mi uporać się z syndromem oblężonej twierdzy. Stała się murem, który oddzielał mnie od codzienności, ponieważ zamiast sobie z nią radzić, odcinałem się od niej i koncentrowałem na tym, co chciałem robić. Czułem się całkowicie odizolowany od zwykłych spraw. Bez hery w pewnych przypadkach nie wszedłbyś do pokoju w danym momencie, aby uporać się z jakąś sprawą. Po herze mogłeś wejść do środka, olać wszystko i być zadowolonym. A potem jeszcze wrócić, złapać gitarę i skończyć to, co zacząłeś.”

*

Piotr C. – Pokolenie Ikea Kobiety

Opis: Nie wiem, czy nazwanie Piotra „polskim Bukowskim” to dla niego komplement, ale trudno mi znaleźć bardziej trafne określenie.

Cytat: „Wydaje mi się, że na świecie są ludzie, którzy tak zostali stworzeni, że nigdy nie będą odczuwać szczęścia. Będą spać z pięknymi kobietami o ciałach doprowadzających innych do szaleństwa (bądź absolutnie przystojnymi mężczyznami) i czuć że im czegoś brakuje. Będą mieć świetną pracę, która innych doprowadziłaby do kompletnej zazdrości i będzie im czegoś brakowało. Będą kochani, hołubieni i nigdy nie opuści ich uczucie niedosytu. Będą zawsze analizować zachowania innych, sytuacje, zdarzenia, szukać nie wiadomo czego. Myślę, że są tacy ludzie. Sam taki jestem.”

*

Jason Fried, David Heinemeier Hansson – Rework

Opis: Jedna z niewielu książek o biznesie, która niesie za sobą faktyczną wartość.

Cytat: „Kiedy zaczynamy coś projektować, początkowo używamy grubego, dużego pisaka, a nie pióra kulkowego. Dlaczego? Ponieważ pisząc piórem, szkicujesz zbyt delikatną kreskę i otrzymujesz obraz o wysokiej rozdzielczości. Używając cienkiego pisaka, odczuwasz pokusę, aby zadbać o detale, które na tym etapie w ogóle nie powinny Cię obchodzić – zajmujesz się cieniowaniem albo wahasz się, czy zaznaczyć coś kropkowaną czy kreskowaną linią. Koncentrujesz się na zagadnieniach, którymi nie powinieneś sobie zaprzątać głowy.”

*

Bruce Lee – Jeet Kune Do

Opis: Komentarze Bruce’a Lee na temat sztuk walki (Bruce wybierał z każdego ze stylów najlepsze elementy tworząc swój własny styl, a jego zapiski można odnieść nie tylko do sztuk walki, ale też do innych sfer życia).

Cytat: „Jaka jest ‚najlepsza’ sztuka walki?

Nie ma czegoś takiego jak efektywna część całości. Mam tu na myśli to, że osobiście nie wierzę w coś takiego jak styl. Dlaczego? Dlatego, że dopóki nie istnieją na ziemi istoty o trzech rękach i czterech nogach i nie można spotkać innej grupy istot strukturalnie różniących się od nas, dopóty nie można mówić o różnych stylach walki. Dlaczego? Dlatego, że wszyscy mamy dwie ręce i dwie nogi. Niefortunne jest to, że istnieje podział na, na przykład, boks, w którym stosuje się uderzenia rękami i judo, które wykorzystuje rzuty. Nie deprecjonuję ich, nie umniejszam ich znaczenia, ale przez to, że istnieją style ludzie są podzieleni. Nie są zjednoczeni, ponieważ style stały się prawem. Założyciel stylu rozpoczął od hipotezy, ale z czasem stała się ona błogosławioną prawdą i ludzie, którzy ją głoszą, stają się jej produktem. Nieważne kim jesteś, jaki jesteś, jak jesteś zbudowany, jak myślisz.. zdaje się nie mieć to znaczenia. Po prostu dołączasz  się i zostajesz przetworzony. A to, moim zdaniem, nie jest dobre.”

*

Charles Bukowski – Z szynką raz!

Opis: Jedna z dwóch najlepszych książek Bukowskiego opisująca jego dzieciństwo i późniejszy rozwój, czyli wszystko co doprowadziło do tego, że stał się hazardzistą, wybitnym pisarzem i (równie wybitnym) alkoholikiem.

Cytat: „A więc tego było im trzeba: kłamstw. Pięknych kłamstw. Tego ode mnie chcieli. Ludzie byli tacy głupi. Wiedziałem już, że łatwo mi pójdzie.”

*

Hunter S. Thompson – Lęk i odraza w Las Vegas

Opis: Na podstawie tej książki powstał film „Las Vegas Parano”, który zresztą owa książka bije na głowę.

Cytat: „Chciałbym, żebyś wiedział, że jedziemy do Las Vegas w poszukiwaniu ‚amerykańskiego snu’. – uśmiechnąłem się – Po to wynajęliśmy ten samochód. To był jedyny sposób, kumasz?

Rozejrzał się rozbieganym wzrokiem, ale znów przytaknął.

- Chcę, żebyś poznał całą sytuację, bo to bardzo groźna misja, może nawet okazać się niebezpieczna dla zdrowia… Kurde, zapomniałem o piwie. Chcesz?

Pokręcił głową.

- A trochę eteru?

*

Marek Kochan – Turban Mistrza Mansura

Opis: Publikacja będąca próbą rekonstrukcji książki napisanej przez słynnego nauczyciela i mówcę z XIV-wiecznego Bagdadu.

Cytat: „Kto ma zatem większą władzę: ty nad wężem, bo swoją muzyką sprawiasz, że on się rusza, czy wąż nad tobą, bo musisz grać, kiedy on chce tańczyć?”

*

Irvine Welsh – Trainspotting

Opis: Bardzo mocna historia o życiu narkomanów.

Cytat: „Śmierć jest procesem, a nie wydarzeniem. Ludzie umierają zazwyczaj stopniowo, niezauważalnie. Gniją powoli w domach i szpitalach i tym podobnych miejscach.”

*

Phillip K. Dick – Ubik

Opis: Bardzo nietypowa powieść fantastycznonaukowa, jeden z komentatorów napisał nawet, że „to książka niebezpieczna, bo jest w stanie zawładnąć wyobraźnią – surrealistyczne, narkotyczne wizje, a także elementy z pogranicza fantasy i horroru  trzymają w napięciu aż do bólu.”

Cytat: „Jestem słowem i nigdy nie bywa wypowiedziane moje imię – imię, którego nikt nie zna.”

*

Jacek Hugo-Bader – Biała Gorączka

Opis: Reportaż, który dzięki dziesiątkom odbytych z mieszkańcami rozmów ukazuje życie w Rosji, o jakim nikt nie mówi, w którym ludzie piją wódkę, bo brakuje im pieniędzy na narkotyki, korzystają z jednej strzykawki, przez co masowo chorują na AIDS (z tego co pamiętam to ryzyko zachorowania w takim przypadku jest jak 1:15), żyją w biedzie upijając się do nieprzytomności (właśnie to oznacza tytułowa „biała gorączka”).

Cytat: „Ta Ukraina… tu nigdy nie będzie w porządku. Wiecie, dorogoj, dlaczego ona się tak nazywa? Bo leży u kraja rosyjskiego imperium.”

*

Charles Bukowski – Kobiety

Opis: Paradoksem jest, że pierwsze zdanie tej książki brzmi: „Miałem pięćdziesiątkę na karku i od czterech lat nie byłem w łóżku z kobietą”.

Cytat: „Na tym polega problem z piciem. Gdy wydarzy się coś złego, pijesz, żeby zapomnieć. Kiedy zdarzy się coś dobrego, pijesz, żeby to uczcić. A jeśli nie wydarzy się coś szczególnego, pijesz po to, żeby coś się działo.”

*

Sun Tzu – Sztuka Wojny

Opis: Słynna książka, której zawartość można odnieść nie tylko do sztuki prowadzenia wojny, ale też wykorzystać ją w wielu innych sferach życia.

Cytat: „Zwyciężają ci, którzy z wyprzedzeniem przeprowadzają w swojej kwaterze kalkulacje uwzględniając jak największą liczbę czynników.”

*

Chuck Palahniuk – Fight Club

Opis: Książka słabsza od filmu, ale wciąż warta przeczytania.

Cytat: „Po nocy w klubie walki wszystko w realnym świecie działa na zwolnionych obrotach. Nic nie potrafi cię wkurzyć. Twoje słowo jest prawem i jeżeli inni ludzie łamią to prawo albo kwestionują twoje polecenia, nawet to cię nie wkurza.”

*

J.R.R. Tolkien – Sirmarillion

Opis: „Sirmarillion” opowiada o dziejach Śródziemia od czasów przed jego stworzeniem przez Valarów aż do końca Trzeciej Ery.

Cytat: „Na początku był Eru, Jedyny, którego na obszarze Ardy nazywają Iluvatarem; On to powołał do życia Anuirów, Istoty Święte zrodzone z Jego myśli. Ci byli z Nim wcześniej, niż powstało wszystko inne. Rozmawiał z nimi i podawał im tematy muzyczne. Anuirowie zaś śpiewali dla Niego i On radował się tą muzyką.”

*

Janusz A. Zajdel – Limes Inferior

Opis: Powieść fantastyczno-naukowa opisująca życie w fikcyjnym, „doskonałym” systemie społecznym, która rozłoży was na łopatki.

Cytat: „Największym bogactwem człowieka jest czas, który pozostaje z życia po odliczeniu wszystkich godzin wypełnionych obowiązkami wobec społeczeństwa i koniecznymi staraniami o zapewnienie sobie możliwości materialnego istnienia.”

***

Wpis będzie rozbudowywany o kolejne pozycje (jeśli chcesz być z tym na bieżąco, polub fanpage bloga).

Miło zrobi się, jeśli umieścicie jednozdaniowe recenzje książek, które najbardziej lubicie w komentarzach pod wpisem. Dzięki temu będziemy mogli z upływem czasu stworzyć tutaj coś znacznie większego.

 • http://fabryka-dygresji.blogspot.com/ Emilia Nowak

  Jeśli chodzi o „W drodze”, to nie można było chyba wybrać lepszego cytatu.
  A wydarzenie też rewelacyjne. Jak to możliwe, że skoro na takie spotkanie przychodzi tysiąc osób, to statystyki czytelnice w Polsce są takie mizerne? Coś mi się wydaje, że wskaźniki tych badań to jakiś spisek.

  • http://kacperzamojski.pl/ Kacper Zamojski

   Obawiam się, że to nie spisek ;) co prawda na to wydarzenie przyszło tysiąc osób (uważam, że to bardzo duży sukces), ale przecież w samej Łodzi jest około 700 tysięcy mieszkańców, spośród których na pewno większość nie czyta więcej niż jednej książki w ciągu roku (zdaję sobie sprawę, że jeśli na co dzień obraca się wśród oczytanych ludzi, to trudno jest to sobie uzmysłowić, ale takie są fakty). Dlatego cały czas potrzebne jest promowanie czytelnictwa, między innymi z tego powodu powstał ten wpis.

 • Agnieszka Adamkiewicz

  Akrobacje językowe, ekwilibrystyka pojęć – przez kilka ładnych chwil szukam nazwiska genialnego tłumacza i walę się w czoło wydaniem w twardej oprawie – to wersja oryginalna po polsku…

  Lem „Dzienniki Gwiazdowe”

 • http://mrkpassion.pl/ Kamil Macher Mr K.

  Autobiografia Richardsa też w moim odczucia jedna z lepszy na jakie dotąd trafiłem ; )