Podaj dalej #6

3101950593_402cc31ac0_o

To już szósta część „Podaj dalej”, czyli cyklu  z najciekawszymi linkami w sieci na najbardziej interesujące tematy.

Zaczynamy!

*

Wyjdą trzy nowe książki Bukowskiego z jego przemyśleniami. O ile przemyślenia Charlesa na temat kotów średnio mnie interesują, to dwie pozostałe książki – o pisaniu i o miłości – mogą być naprawdę dobre. Chociaż szczerze mówiąc i tak wolałbym, żeby jego pozostałe prace ukazały się w czymś w rodzaju drugiej części „Fragmentów winem poplamionego notatnika”, bo tam było wszystko: jego felietony, opowiadania, listy które pisał do redakcji, a nawet taktyki, jakie stosował podczas obstawiania w wyścigach konnych.

*

Posłuchajcie opowieści o człowieku, który został buddyjskim mnichem. To zdecydowanie najlepszy jak dotąd film Krzysztofa Gonciarza. Chciałbym zobaczyć więcej tak profesjonalnie zrealizowanych dokumentów nagranych przez niego w Japonii.

*

Kolejny sposób na, to żeby pomóc swojemu szczęściu: ikonografika pokazująca jak wygrać w „kamień, papier, nożyce”.

*

Rewelacyjna symulacja dotycząca tego, co stałoby się z Ziemią, gdyby uderzyła w nią ogromna asteroida.

*

Na pewno oglądaliście w swoim życiu przynajmniej kilka odcinków „Simpsonów”. Zapewne nie mieliście pojęcia, że głosy do ponad stu pojawiających się w tym serialu postaci podkładało tylko 12 (!) aktorów. Na mnie zrobiło to ogromne wrażenie.

*

Michał Maj z bloga zyciejestpiekne.eu zaczął ostatnio nagrywać i publikować podcasty dotyczące podróży. Pierwsza część to rozmowa z Kubą Rydkodymem, który między innymi przejechał autostopem do Chin, a druga to wywiad z częścią ekipy Busem Przez Świat. Warto posłuchać, zostać fanem i z niecierpliwością czekać na trzecią część podcastu.

*

Trochę polityki. Kilka mocnych opinii dotyczących rzeczywistego stanu ukraińskiej armii. 

*

Jeden z czołowych polskich gitarzystów opowiadał mi kiedyś, jak grał na jednym z największych komercyjnych festiwali. Na tym samym festiwalu Sistars wykonywały utwór, w którym akcent był położony na drugą i czwartą nutę w takcie (chyba było to „Na dwa”), a cała widownia klaskała na pierwszą i trzecią nutę w takcie.

A tutaj możecie zobaczyć, jak Harry Connick Jr. po mistrzowsku i z klasą radzi sobie z taką sytuacją oraz usłyszeć jak Taj Mahal w analogicznej sytuacji zwyczajnie krytykuje  widownię.

*

Tattwa twierdziła ostatnio, że słabiej pisze. Jest to o tyle ciekawe, że dwa miesiące temu napisała jeden ze swoich najlepszych tekstów – „Nie bądź owocem Jogobelli”. Mówiąc inaczej: będąca od zawsze i na zawsze w pisarskiej formie Tattwa walczy o to, żeby ludzie nie dali wciskać się w formy. Niewielu znam twórców, którzy równie zgrabnie jak ona opisują rzeczywistość, a przy tym myślą równie nieszablonowo.

*

Chcesz sprawić komuś niekonwencjonalny prezent na urodziny? Korzystając z tej strony możesz zafundować mu lot odrzutowcem.

*

Krótki film z ataku rakietowego na Krematorsk z 10.02.2015. Osoba, która tam mieszkała nagrała stojąc w oknie, jak rakiety spadają kilkadziesiąt metrów od niej, wiedząc przy tym, że może zginąć w każdej chwili.

*

Na koniec „Otchłań”, czyli bardzo dobre opowiadanie o muzyce Łukasza Kotkowskiego z bloga aspirującypisarz.pl Mnie wciągnęło (i to dosłownie), was też wciągnie. Polecam.

—————————–

„Podaj dalej” jest cyklem zawierającym najciekawsze linki w sieci na wszystkie możliwe tematy. Kolejne części tego cyklu publikuje co miesiąc (zawsze w pierwszą lub drugą niedzielę miesiąca).

Chcesz więcej?

Link do części pierwszej [KLIK!]

Link do części drugiej [KLIK!]

Link do części trzeciej [KLIK!]

Link do części czwartej [KLIK!]

Link do części piątej [KLIK!]

Tags from the story
,
  • http://zyciejestpiekne.eu/ Michał Maj

    Dzięki za podlinkowanie :) Wkrótce trzeci, ciekawy podcast :)

  • http://fabryka-dygresji.blogspot.com/ Emilia Nowak

    Przecież koty są bardzo spoko, a Bukowski i koty to świetne zestawienie. W ogóle nie ma to jak wydawać książki po śmierci autora, czerpać z jego dorobku i odcinać od tego kupony… No ale dobra.
    Coś chyba zaniedbałeś blog, Kacper, nieładnie, oj, nieładnie…