Share Week 2015 – blogi, które czytam + vlogi, które oglądam

IMG_425773435303042

Share Week to coroczna akcja prowadzona przez Andrzeja Tucholskiego z bloga jestkultura.pl. W dużym skrócie polega ona na polecaniu swoich ulubionych blogów.

W tym roku zasady wymagają co prawda wytypowania trzech blogów i wrzucenia ich do formularza, ale szczerze mówiąc trudno byłoby mi się ograniczyć do takiej liczby, dlatego tutaj opiszę ich więcej (wszystkie są oczywiście podlinkowane).

Co więcej, jako że ostatnio zaczynam oglądać coraz więcej videoblogów, to również polecę tutaj te najbardziej wartościowe.

Poniżej znajdziecie pięć najbardziej wartościowych blogów, które czytam oraz pięć najbardziej wartościowych polskich vlogów, które oglądam.

 ***

Blogi:

*

VOLANTIFICATION.PL

Czytam Volantification praktycznie od początku jego istnienia. Przeczytałem wszystkie teksty, również te, po których już od dawna nie ma śladu, byłem jednym z pierwszych czytelników i jako taki czuję się naprawdę mocno związany z tym blogiem. Mogłem obserwować jego rozwój od początku i widziałem całą drogę, którą przebył od strony na którą zaglądało kilkadziesiąt osób do potężnego bloga, którego odwiedza już ponad 100 tysięcy ludzi miesięcznie. Dlatego trudno jest opisać, jak bardzo cieszę się z tego, że ostatnio tak mocno się rozwinął i że tyle osób zyskało dostęp do bardzo wartościowych treści, rewelacyjną rzeczą jest, że Michał odniósł tak wielki sukces w blogowaniu. Jeśli jeszcze nie znasz tego bloga, zajrzyj tam koniecznie. Warto.

[możesz też przeczytać mój wywiad z Michałem w ramach cyklu "Wizytówka" - klik!]

 *

V1NCENT.PL

Vincenta polecałem również rok temu (na mojej poprzedniej stronie), a teraz wspominam o nim kolejny raz, dlatego że podoba mi się kierunek rozwoju, jaki obrał. Na jego blogu zamiast dziesiątek wpisów o kobietach można również znaleźć relacje z pobytu na Filipinach, bardziej luźne (ale wciąż istotne) przemyślenia, a także coraz więcej artykułów odnoszących się do szeroko pojętej duchowości (chociaż mam świadomość, że to też nie do końca jest odpowiednie słowo).

Vincent ogłosił, że pisze książkę. Bardzo na nią czekam, bo naprawdę niewiele osób potrafi pisać tak dobrze jak on.

 *

JAKOSZCZEDZACPIENIADZE.PL

Must-read. Jeden z najbardziej wartościowych blogów w Polsce. Głównym tematem są szeroko pojęte finanse osobiste, ale pojawiają się na nim też inne treści (przede wszystkim w podcaście „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”, którego regularnie słucham). Podoba mi się też, że poprzez tego bloga Michał Szafrański pokazuje przy okazji jak ogromne znaczenie ma doświadczenie życiowe i że wbrew temu co mówią ludzie, profesjonalne, wysokiej jakości treści zawsze same się obronią (zwłaszcza jeśli są w odpowiedni sposób promowane) i jak najbardziej są w stanie nie tylko wygrywać jakością, ale też rywalizować zasięgiem z „tanimi treściami dla mas”.

 *

ZAPĘTLONE.PL

Najlepszy blog muzyczny w Polsce. Między innymi dzięki jego autorce odkryłem Soundclouda, a jej playlist słucham „do poduszki” i czytam praktycznie wszystko, co napisze. Kasia ma bardzo sprecyzowany gust muzyczny i muzyka przez nią proponowana przeważnie do mnie trafia. Chcecie odkryć nowe utwory, które pokochacie? U niej znajdziecie ich całe setki.

 *

ŻYCIEJESTPIĘKNE.EU

 Michała Maja czytam od kilku lat, a tutaj znalazł się przede wszystkim przez wzgląd na jego wpisy o podróżach. Michał odbywa ich w ciągu każdego roku więcej niż większość ludzi przez całe życie, dlatego też to właśnie one są jednym z głównych tematów bloga. Wokół podróży skupione są też pierwsze odcinki nagrywanego przez Michała podcastu, który bardzo pozytywnie nastraja do życia (już dawno niczego mi się tak przyjemnie nie słuchało).

 ***

Napisałem już o pięciu blogach, teraz, tak jak obiecałem w zapowiedzi, przyszła pora na pięć najbardziej wartościowych polskich vlogów spośród tych, które oglądam. To niektóre z tych vlogów, na które regularnie zaglądam, żeby sprawdzić czy pojawił się już nowy film i które jednocześnie przekazują wartościową wiedzę i/lub inspirują. Pominąłem przy tym kilka najbardziej oczywistych youtuberów (żeby zwiększyć szansę na to, że poznacie coś nowego) oraz wziąłem pod uwagę tylko vlogi z Polski.

*

ANDRZEJ TUCHOLSKI

 Uważam vlog Andrzeja za ciekawy i profesjonalny projekt. Bardzo podoba mi się jego formuła – każdego miesiąca Andrzej zajmuje się nowym tematem, tworzy kilka odcinków dotyczących danego zagadnienia. W wyborze tematu na dany miesiąc biorą udział czytelnicy bloga. Było już planowanie, była kawa, w tej chwili Andrzej omawia design przemysłowy. Sam jestem ciekaw co będzie działo się tam później.

Ponadto na vlogu przez cały czas trwa ultimate quest – dotyczy on efektywnej nauki, w jego ramach aż do końca roku będą pojawiały się dwa nowe filmy miesięcznie.

*

MATEUSZ GRZESIAK

Prawdopodobnie znacie Mateusza Grzesiaka. To jeden z najlepszych i najbardziej znanych trenerów rozwoju osobistego. Od niedawna publikuje na swoim kanale wiele darmowych materiałów, z których można wyciągnąć dużo wartościowych informacji. Co prawda „insighty”, na które Mateusz położył ostatnio nacisk przemawiają do mnie znacznie mniej niż dłuższe, znacznie staranniej przygotowane filmy, ale i tak są na tyle dobre, że warto je oglądać.

[O Mateuszu pisałem też tutaj - klik!]

*

MUSIC ADDICTED VLOG

Ciężko byłoby policzyć jak dużą ilość artystów odkryłem dzięki Marcie i Kamie. Dziewczyny konsekwentnie publikują nowe materiały, vlog ma już ponad pół roku i moim zdaniem wszystko idzie w bardzo dobrą stronę, zwłaszcza że ostatnio zaczęły przeprowadzać wywiady ze znanymi dziennikarzami muzycznymi i muzykami. Bardzo liczę na to, że będą miały coraz większą publiczność i zaprezentują nowe ciekawe pomysły.

 *

20M2 ŁUKASZA

Wszyscy znają ten program, ale nie mógłbym go nie polecić. Najlepiej przeprowadzane wywiady w polskim Internecie. Od niedawna także z ludźmi spoza Polski.

Łukasz Jakóbiak prowadzi wykłady motywacyjne, inspiruje, podróżuje po świecie, sprawia, że artyści występują w jego kawalerce, promuje zdolne młode osoby. I każdego dnia pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Niedługo wystąpi na żywo dla 40000 osób.

W szczególności polecam: wywiad z Mateuszem Grzesiakiem, wywiad z Fritzem Kalkbrennerem, wywiad z Mariką, wywiad z The Dumplings, wywiad z Edytą Górniak (część pierwsza), wywiad z Donatanem i Cleo,

 *

TOMASZ KAMMEL (KAMMEL CZANEL)

Jeden z najlepszych polskich prezenterów telewizyjnych postanowił podzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie wystąpień publicznych. Ten vlog sprawił, że Tomasz Kammel bardzo zyskał w moich oczach, a ja sam bardzo dużo się nauczyłem. Nic dziwnego, bo wszystko co jest na Kammel Czanel to niezwykle wartościowe materiały.

***

A skoro to Share Week, to jeśli coś piszecie, jeśli znacie kogoś kto pisze, albo jeśli jest ktoś, kogo lubicie czytać, to też możecie się tym podzielić. 

Tags from the story
,
  • http://www.zapetlone.pl/ Zapętlona

    Łaaaał, dziękuję! <3

  • http://fabryka-dygresji.blogspot.com/ Emilia Nowak

    Ach ten Volant. Cieszę się, że dostał nagrodę podczas Bloga Roku.
    Tucholskiego też czytam, a Grzesiak i Jakóbiak to moi pozytywni mistrzowie. : )