Wizytówka: Klara Jędrzejewska

klara2

Ten wywiad to druga część nowego cyklu na blogu.

Koncepcja jest prosta – zadaję dokładnie te same dziesięć pytań różnym osobom, jednej w każdym odcinku cyklu. Pięć pierwszych pytań dotyczy kultury, ale w trochę innym wymiarze niż zwykle, pięć kolejnych – rozwoju osobistego i stylu życia.

Chcę żeby w ramach tego cyklu wypowiadały się różne znane osoby. Blogerzy, muzycy, pisarze, trenerzy, biznesmeni. Ludzie, którzy inspirują i którzy się wyróżniają. Chcę, żeby ten wpis był dla każdej z tych osób takim rodzajem wizytówki, którą będą mogli pokazać ludziom mówiąc „zobaczcie kim jestem, jakie rzeczy lubię i co chcę osiągnąć”.

*

Tym razem naszym gościem jest Klara Jędrzejewska. Artystka. Kompozytorka. Jedna z najbardziej utalentowanych muzycznie osób w Polsce. W wieku 17 lat wydała debiutancką płytę „Away”, która była mocno promowana przez samego Marka Niedźwiedzkiego, a trzy pochodzące z niej utwory znalazły się na Liście Przebojów Trójki.  Ja sam słuchałem jej płyty bez końca i już od dawna znam ją na pamięć. Nic w tym dziwnego, bo ciężko jest odkryć równie piękną i klimatyczną muzykę.

*

Poniżej znajdziecie wywiad z Klarą, ale zanim zaczniecie go czytać, włączcie jej piosenkę z debiutanckiego albumu.

*

1. Twój ulubiony utwór muzyczny to: 

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Od kilku dobrych lat słucham piosenki, która jeszcze nigdy mnie nie zawiodła ani mi się nie znudziła. Jest to piosenka „Older Brother” zespołu Pepper Rabbit, który niestety już nie istnieje.

2. Płyta, której ostatnio nie możesz przestać słuchać: 

Myślę, że jedną z niewielu płyt, które potrafię z przyjemnością przyjąć w całości jest „Modern Vampires Of The City” grupy Vampire Weekend.

3. Jaki film zrobił na tobie największe wrażenie?

Nie przepadam za kinem, zazwyczaj jestem mocno rozczarowana fabułą i przekolorowywaniem emocji, które w następnej kolejności są wymuszane na publiczności. Mianem mojego ulubionego filmu odznaczyłabym krótką produkcję Ryana O’Connora; „Watermelon”, którą można obejrzeć pod linkiem: https://www.uk.screen.yahoo.com/watermelon-134416819.html

4. Dzieła jakiego artysty (malarza/fotografa/muzyka) najbardziej cenisz i dlaczego?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenię większość dzieł artystycznych z najróżniejszych powodów. Ale najważniejszymi dla mnie elementami w sztuce są prawda, autentyczność i indywidualizm. Dlatego zazwyczaj największą sympatią obdarzam tych początkujących twórców, z którymi mogę się utożsamiać i nawiązywać więź porozumienia.

5. Która książka ze wszystkich, jakie do tej pory przeczytałaś, najmocniej na ciebie wpłynęła i doprowadziła do największych zmian w twoim życiu i sposobie myślenia?

Myślę, że odpowiedź na to pytanie jest dosyć prymitywna – Harry Potter. Przeczytałam każdą część po kilka razy, wpadłam do tego świata i do tej pory nie potrafię z niego wyjść. Wychowywałam się w czasach, kiedy poszczególne epizody zostawały wydawane i nigdy nie zapomnę tej ekscytacji związanej z poznawaniem każdego kolejnego.  Po tej książce już nic nie smakowało tak dobrze.

6. Najpiękniejsze miejsce na Ziemi, w którym byłaś i co jest w nim takiego szczególnego?

Norwegia. Wspaniale wspominam… brak ludzi. Cała ta kraina była dzięki temu intymna, spokojna, przepełniona moją ulubioną ciszą. W niemalże wszystkich pozostałych destynacjach moich podróży było głośno i parno, co bardzo ciężko znoszę.

7. Opowiedz anegdotę, której jeszcze nigdy nie przytaczałaś w wywiadzie.

Hm.

8. Jaka osoba najbardziej Cię inspiruje?

 Zazwyczaj inspirują mnie osoby, które sprawiają mi największą przykrość.

9. Jakie są trzy najbardziej ambitne cele, które chcesz zrealizować w ciągu kilku następnych lat?

Skończyć studia, stworzyć trwały zespół, wydać wspaniały album.

10. Twoje motto życiowe to:

Chyba mogę tutaj przytoczyć fragment mojej ulubionej baśni.

„ Kruk ujrzał, że nadciągają, i zmienił się w człowieka – sponiewieranego, brzydkiego człowieka stojącego na grzbiecie martwego wieloryba. Nie powiedział: ‘Nie uszanowałem piękna, którego nie rozumiałem i zniszczyłem je’. Zamiast tego zawołał: ‘Zabiłem wieloryba!’”. A ludzie okrzyknęli go bohaterem.

 

————-

Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co robi Klara, koniecznie polubcie jej fanpage [KLIK!]

Całej płyty możecie posłuchać na youtubie, ale znacznie lepiej po prostu ją kupić (możecie to zrobić TUTAJ)

Jeśli jesteście z Łodzi, to możecie pójść na koncert Klary – będzie grała u nas 27 listopada. TUTAJ znajdziecie link do wydarzenia.

A jeśli podobały wam się pytania, które zadałem, to przeczytajcie poprzedni wywiad z serii „Wizytówka”, który przeprowadziłem z Michałem Szatiło – blogerem, pisarzem i przedsiębiorcą. Znajdziecie go tutaj [KLIK!].

Tags from the story
, ,

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>