Nasz umysł jest jak śmietnik – wrażenia po miesiącu medytacji

medytacja wrażenia

Myślimy o dziesięciu rzeczach na raz, przy czym tak naprawdę o żadnej z nich, bo na żadnej nie jesteśmy skupieni. Myśli prześlizgują się przez nasz umysł jedna za drugą, a my zupełnie nie mamy nad nimi kontroli. Procesy myślowe zachodzą bardzo szybko, za szybko, więc chwytamy się kurczowo tego co akurat podrzuci nam umysł, jakbyśmy byli niewolnikami samych siebie.

Zrozumiałem to oraz wiele innych rzeczy o których piszę w tym artykule, kiedy przez cały grudzień medytowałem dwa razy dziennie - było to kolejne, trzecie już trzydziestodniowe wyzwanie na blogu. W ramach tych wyzwań robię eksperymenty, testuję nowe rzeczy i sprawdzam jak wpływają one na mnie i na moje życie, a później opisuję swoje wrażenia i dzielę się spostrzeżeniami.

Czy medytacja naprawdę jest tak skuteczna i czy wszystko poszło tak jak chciałem? Co odkryłem i jakie mam odczucia? O szczegółach przeczytacie poniżej.

Co poszło dobrze, a co poszło źle?

Faktycznie dałem radę medytować dwa razy dziennie przez cały miesiąc – starałem się trzymać tego żeby pierwszy raz robić to po obudzeniu się, a drugi raz przed położeniem się spać.

Błędem było ustalenie że będę medytował także wieczorem.

O ile do medytacji porannej wręcz się rwałem, była zawsze dobrym początkiem dnia i wręcz nie mogłem się jej doczekać, to medytacja wieczorna nie działała dobrze – z tego powodu że czasami na przykład bardzo chciało mi się spać i mógłbym od razu zasnąć, a zamiast to zrobić musiałem jeszcze medytować kiedy nie miałem na to ani siły, ani ochoty. To był główny problem, myślę że gdyby przesunąć tą medytację na popołudnie to byłoby dobrze. Przetestuję to.

Natomiast generalnie medytacja, zwłaszcza ta poranna, najlepiej od razu po obudzeniu się, jest idealnym rozwiązaniem.

Jakiego rodzaju wpływ wywarła na mnie medytacja? Co można dzięki niej zyskać? Moje wnioski:

1. Medytacja, a zwłaszcza jej początki, pierwsze dni, to uświadamianie sobie w jak dużym stopniu nasza głowa jest wypełniona różnego rodzaju myślami. My w ogóle nie jesteśmy tego świadomi, tego nie widać tak na co dzień, dopiero próbując skupić się na jednej rzeczy jak przy medytacji można w pełni zdać sobie z tego sprawę. Z tego jak nasz mózg, nasze myślenie galopuje, pędzi, procesy myślowe zachodzą tak szybko, przeskakujemy od jednej rzeczy do drugiej, myślimy o kilku naraz. Dopiero regularna medytacja pozwoliła mi to w pełni zrozumieć. I dopiero ona pozwoliła mi przynajmniej w części wyłączyć ten dialog wewnętrzny i odzyskać kontrolę nad swoimi myślami.

Po kilkunastu dniach zacząłem nawet czasami bawić się w wyłapywanie poszczególnych procesów myślowych i śledziłem je przez chwilę patrząc dokąd prowadzą. Po chwili te myśli przekształcają się w inne, a tamte w jeszcze inne, coraz bardziej abstrakcyjne. W naszej głowie jest straszny śmietnik.

2. Medytacja zwiększa koncentrację. Lepsza koncentracja to większa efektywność. Pozwala to skupić się na jednej określonej rzeczy zamiast ciągle uciekać myślami w innym kierunku. Jest to świetne uzupełnienie diety informacyjnej.

3. Faktycznie dzięki medytacji jest łatwiej zasnąć. Mimo tego że medytacja wieczorna nie sprawdziła się zbyt dobrze, to generalnie medytacja jest również lekiem na bezsenność właśnie z podanych wyżej powodów. Ona wyłącza dialog wewnętrzny. Problemy z zasypianiem wynikają między innymi z tego, że zamiast się wyciszyć to analizujemy cały dzień i wszystko co się da. Dzięki medytacji można to wyeliminować.

4. Jeśli jesteś bez przerwy zestresowany albo rozdrażniony to medytacja też jest na to lekarstwem – to dlatego że dzięki niej po prostu jesteś w stanie znacznie lepiej kontrolować swoje emocje.

5. Dzięki medytacji jesteś osadzony bardziej w „tu i teraz” – po wyeliminowaniu przynajmniej w części dialogu wewnętrznego możesz lepiej i głębiej doświadczać, zauważać znacznie więcej szczegółów, zanurzyć się całkowicie w chwili która trwa. Bez nerwów, z większym zrozumieniem, patrząc na świat ze spokojem i z szerszej perspektywy.

Medytacja wpływa naprawdę na masę obszarów naszego życia. Nawet na te, o których byś nigdy nie pomyślał.

Jest jedną z najbardziej owocnych rzeczy, które można robić, żeby się rozwinąć. I to jakby niepostrzeżenie, dlatego że za jej pomocą pracuje się nad swoim umysłem, nad swoją duszą, co jest o tyle istotne, że ludzie skupiają się nad najbardziej oczywistymi rzeczami w tym samym czasie zaniedbując tę sferę swojego życia.

Medytacja zapewnia szybki, nieustający progres, a to z kolei bardzo wpływa na rozwój, który tak naprawdę ma sens tylko wtedy, kiedy jest równomierny i odbywa się na wszystkich płaszczyznach. A to jest powodem, dla którego medytując możesz być jeszcze lepszy niż kiedykolwiek wcześniej, wprowadzić swoje życie na wyższe obroty, sprawić, żeby wszystko pruło do przodu tak szybko jak Ferrari.

Co dalej?

Ten eksperyment był dla mnie bardzo ciekawy, dlatego że pomimo że już kilka razy zaczynałem medytować, to nigdy wcześniej nie robiłem tego tak długo i tak regularnie.

Jestem zadowolony z efektów jakie daje medytowanie rano i trochę rozczarowany tym, że medytacja wieczorna się u mnie nie sprawdziła.

Dlatego dalej będę medytował, ale od teraz tylko raz dziennie – rano. Później jednak będę też testował medytowanie o innych porach dnia (na przykład po południu). Przetestuję też inne rodzaje medytacji oraz będę eksperymentował z jej długością – sprawdzę różne warianty od minuty do godziny, czy może nawet kilku godzin. Za kilka miesięcy, najdalej w połowie roku, opiszę moje dalsze eksperymenty i ich długoterminowe efekty.

Jeśli chcesz, możesz też spróbować medytacji bo gwarantuję ci, że jeśli przez najbliższy miesiąc będziesz codziennie medytować, to osiągniesz bardzo ciekawe rezultaty, które niesamowicie cię zaskoczą.

Oczywiście ja jak zawsze w międzyczasie będę podejmował się kolejnych trzydziestodniowych wyzwań – pełną listę wpisów o nich wraz z opisami i komentarzami możecie znaleźć tutaj (klik!). Wyzwaniem na styczeń jest skończenie z narzekaniem (miesiąc bez narzekania) – wpis wprowadzający możecie przeczytać tutaj (klik!).

Tags from the story

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>