Przyznaję, jestem kinomaniakiem. W swoim życiu obejrzałem ponad 1000 filmów i kilkadziesiąt seriali. W niektórych z nich usłyszałem świetne cytaty, a mam taki zwyczaj, że gdy tylko usłyszę coś naprawdę dobrego, to staram się to zapisywać. Ostatnio stwierdziłem, że świetnie byłoby w końcu zebrać to w jednym miejscu. Tak powstała ta lista – cytaty z seriali, które warto znać.

Znajdziecie tu 20 cytatów. Ponadto, dla nadania kontekstu, dodałem krótkie opisy seriali, z których pochodzą cytaty.

Na wstępie zaznaczam też, że celowo wybrałem fragmenty, które nie zdradzają praktycznie nic z fabuły, tak żeby nie spoilować filmów czy seriali osobom, które nie miały jeszcze okazji ich zobaczyć.

Miłego czytania!

*

Cytaty z seriali, które warto znać

Wybrałem 20 cytatów z czterech seriali z mojego TOP10. Znajdziecie tu cytaty z seriali: Dark, Gra o Tron, Mr. Robot i Abstrakt: Sztuka Designu.

*

Cytaty z serialu Dark

Dark to niemiecki thiller s-f, jedna z najbardziej ambitnych i najciekawszych produkcji, jakie powstały w ostatnim czasie. Doskonały, rewelacyjnie nakręcony serial z genialnym, dopracowanym w najmniejszych szczegółach scenariuszem. Nie byłbym w stanie opowiedzieć, o czym jest, bez zdradzania ważnych szczegółów fabuły, dlatego uwierzcie mi na słowo – naprawdę warto go obejrzeć.

Poniżej kilka świetnych cytatów, które zapisałem w trakcie oglądania trzeciego, finałowego sezonu serialu.

*

„Życie jest darem. [Ale tylko] dla tych, którzy potrafią je wykorzystać.”

*

„Los okrutnie z nami pogrywa. Jednak zawsze będziemy wierzyć, że da się go odwrócić na naszą korzyść, jeśli wystarczająco mocno tego chcemy.

Człowiek potrafi dążyć do celu przez całe swoje życie, nawet jeśli zdaje się on nieosiągalny. Żaden opór i żadna przeszkoda nie staną na drodze jego pragnieniu.

Czy to nie upór w dążeniu do celu odróżnia nas od zwierząt, które znają tylko chwilowe żądze? A czy produktem niezłomnego aktu woli nie jest właśnie postęp, który ma miejsce od wieków?

Niezależnie od tego, co motywuje naszą wolę, będzie nas to prowadziło przez życie. I będziemy w stanie odpuścić tylko wtedy, gdy w końcu, raz na zawsze, osiągniemy nasz cel.”

*

„Człowiek może robić, co chce, ale nie może zechcieć tego, co chce.”

*

„Nasza wiedza jest kroplą. To, czego nie wiemy, jest oceanem.”

*

„Każdą ścieżką, którą obraliśmy w życiu, każdą podjętą decyzją, kieruje to, czego pragniemy w głębi serca. Nie możemy walczyć z tym pragnieniem. Determinuje ono wszystkie nasze działania, niezależnie od tego, jak poważne i niewyobrażalne się wydają.”

*

Cytaty z Gry o Tron

„Gry o Tron” nikomu raczej nie trzeba przedstawiać. To prawdopodobnie najpopularniejszy serial na świecie. Dlatego wybrałem nieco mniej oczywiste cytaty, bo o tym, że Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi i że „winter is coming”, wie chyba każdy.

*

“Lew nie przejmuje się opiniami owiec.”

– Tywin Lannister

*

“Zapytałem go: “Jak człowiek może być odważny, jeśli się boi?” Odpowiedział: “Tylko wtedy człowiek może być naprawdę odważny.”

– Robb Stark (o Nedzie Starku)

*

„Nie jesteś obecna. Myślisz o kłopotach. Jeśli będziesz to robiła walcząc, to kłopotów zrobi się jeszcze więcej.”

– Syrio Forel (do Aryi Stark)

*

„Chaos jest niczym drabina. Wielu próbuje się po niej wspinać, jednak ponoszą porażkę i na zawsze porzucają dalsze próby. Upadek ich łamie. Niektórzy zaś otrzymują taką szansę, ale zamiast tego kurczowo trzymają się królestwa, bogów albo miłości. To tylko złudzenie. Jedynie drabina i wspinanie są prawdziwe.”

– Petyr Baelish

*

“Każdy, kto musi powtarzać, że jest królem, nie jest prawdziwym królem.”

– Tywin Lannister

*

Cytaty z serialu Mr. Robot

Mój ulubiony serial. Psychologiczny, o surowej formie, głęboki i mroczny, ale też niezwykle aktualny. Główny bohater, Elliot, jest wiodącym podwójne życie aspołecznym geniuszem z problemami psychicznymi. W serialu mamy niesamowity wgląd w jego psychikę. Siedzimy w głowie Elliota do tego stopnia, że chwilami nie wiadomo, czy to, co dzieje się na ekranie to rzeczywistość, czy też wytwór jego wyobraźni. Jednak nie mniej interesujące jest wszystko to, co dzieje się obok – w tle możemy obserwować ogromne intrygi, działania wielkich korporacji i wysoko postawionych osób dążących po trupach do celu i bezwzględnie walczących o władzę.

*

„Świat jest niebezpiecznym miejscem, Elliocie, nie z powodu tych, którzy czynią zło, ale z powodu tych, którzy widzą zło i nic nie robią.”

*
„Prawdziwa odwaga polega na byciu uczciwym wobec siebie. Zwłaszcza, gdy jest to trudne.”

– Elliot

*

„A ty jesteś prawdziwy? Cokolwiek tutaj jest? […] Syntetyczne emocje w pigułkach, wojna psychologiczna w formie reklam, wpływająca na umysł chemia zwana jedzeniem, pranie mózgu przez media, odizolowanie się i ucieczka w media społecznościowe. ”Prawdzie”? Chcesz gadać o tym co jest prawdziwe? W tym stuleciu nie byliśmy nawet blisko tego, co prawdziwe. Wyłączyliśmy to, wyjęliśmy baterię wyrzucając pozostałości do wiecznie rosnącego śmietnika ludzkiego stanu. Mieszkamy w domach oznakowanych przez korporację, skaczących nam do oczu poprzez wszechobecne bilboardy, spychając nas w największy hipnotyczny sen w historii ludzkości. By znaleźć coś realnego trzeba kopać naprawdę głęboko. Żyjemy w imperium bzdur. […] Jestem równie prawdziwy co burger w restauracji.”

– Elliot

*

“Gdy sprzeniewierzymy się naszym zasadom, w nasze życie wkracza chaos”.

– Irving

*

Cytaty z Abstrakt: Sztuka Designu

Na koniec coś zupełnie innego. Serial dokumentalny Netflixa przedstawiający sylwetki nowatorskich projektantów, osób ze świata sztuki i designu. Doskonale zrealizowany, jedyny w swoim rodzaju, bo to sami artyści są tu narratorami, a niektóre odcinki same w sobie są małymi dziełami sztuki.

abstrakt sztuka designu

Znajdziecie tu między innymi historie uznanego rysownika, światowej sławy architekta, scenografki pracującej z największymi gwiazdami muzyki, fotografa portretowego czy legendarnego projektanta butów Nike.

*

„Chuck Close powiedział: “Natchnienie jest dla amatorów; my, profesjonaliści, pracujemy od rana”.

Lubię tę sentencję, ponieważ zdejmuje ze mnie presję.

Nie chodzi o to, by godzinami czekać na przypływ weny. Musisz pracować, a uda się coś świetnego – albo i nie. Niemniej trzeba dać temu szansę. Należy usiąść przy biurku, rysować i być dobrej myśli.”

– Christoph Niemann – ilustrator

*

“Nasze projekty nadają sens naszej egzystencji. Czy to coś będzie warte kolejnych siedmiu lat mojego życia? Jeśli praca nie przybliża cię do marzeń, szkoda na to życia.”

– Bjarke Ingels – architekt

*

„Praca projektanta nie kończy się. Zawsze myślisz o tym, co można poprawić.”

– Tinker Hatfield – projektant butów Nike

*

„Spełnianie marzeń odbywa się krok po kroku.”

– Bjarke Ingels – architekt

*

“Wszelka rutyna sprawia, że wszystko zaczyna wyglądać tak samo. Dlatego nieustannie staram się zmieniać swoje podejście do treści i formy przekazu.”

– Christoph Niemann – ilustrator

*

“Nasze projekty nadają sens naszej egzystencji. Czy to coś będzie warte kolejnych siedmiu lat mojego życia? Jeśli praca nie przybliża cię do marzeń, szkoda na to życia.”

Bjarke Ingels – architekt

*

I to już wszystkie cytaty z seriali w tym wpisie – powiedziałem sobie, że tym razem ograniczę się do 20 fragmentów pochodzących z kilku produkcji, ale mogę obiecać, że powstaną kolejne tego typu artykuły.


Jeszcze więcej inspiracji:

Wyselekcjonowane inspirujące treści w każdy poniedziałek prosto na Twojego maila! (plus dostęp do dodatkowych materiałów):

Sprawdź też ten wpis z cytatami:

20 inspirujących cytatów, które zmienią twoje życie

*

…chyba że już go widziałeś, wtedy sprawdź te wpisy, też są fajne:

10 najlepszych anegdot o znanych ludziach

Nauka hiszpańskiego w miesiąc (dziennik)

*

(Zdjęcie główne wpisu pochodzi z serialu “Mr. Robot”. Abstract-o-meter pochodzi natomiast z pierwszego odcinka serialu “Abstrakt: Sztuka Designu”).