Zebrałem w jednym miejscu naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać. Oceniłem je w skali 1-10 i ułożyłem w kolejności od najwyższej oceny do najniższej.
Wpis będzie co jakiś czas aktualizowany, uzupełniany o kolejne książki, jak tylko przeczytam coś nowego wartego polecenia.
(Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021).
*
(Poniższa lista zawiera naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca filmy o sztucznej inteligencji dostępna jest do przejrzenia tutaj [klik]).
Książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać
Max Tegmark – Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji
Moja ocena: 9/10
Max Tegmark to fizyk, kosmolog, profesor w MIT oraz jeden z najbardziej popularnych badaczy sztucznej inteligencji. „Życie 3.0. Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji” to znakomita, przekrojowa pozycja na temat AI. Tegmark na każdym kroku podkreśla znaczenie prowadzenia wielowymiarowej debaty na temat SI (zwłaszcza w kontekście szukania sposobów na stworzenie tzw. „przyjaznej sztucznej inteligencji”, czyli takiej, które cele byłyby zgodne z naszymi).
Poprzez tę książkę Tegmark zaprasza każdego do udziału w tej „najważniejszej rozmowie w dziejach ludzkości”. W „Życie 3.0” omawia wszystkie podstawowe kwestie dotyczące sztucznej inteligencji, a także zastanawia się, jak rozwój SI może wpłynąć naszą najbliższą i dalszą (a nawet bardzo odległą) przyszłość. Z tych względów jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się fizyką, kosmologią, sztuczną inteligencją i nowymi technologiami – oraz po prostu dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o możliwych scenariuszach dotyczących naszej przyszłości.
John Brockman [red.] – Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja – 25 punktów widzenia
Moja ocena: 9/10
Zbiór esejów na temat sztucznej inteligencji, napisanych przez naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin (związanych głównie z nowymi technologiami, ale nie tylko – autorami esejów są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby zajmujące się kulturą, filozofią i psychologią). Trudno nie zgodzić się z Johnem Brockmanem, że właśnie owo zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia stanowi o wartości tej publikacji, skłaniając do refleksji i do szerszego spojrzenia na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Wszystko to przekłada się również na niezwykle wysoki poziom – spośród 25 tekstów, praktycznie wszystkie (poza kilkoma wyjątkami) są bardzo dobre lub wybitne.
„Człowiek na rozdrożu” to niezwykle cenna publikacja. Niewątpliwie jedna z najlepszych pozycji książkowych na temat sztucznej inteligencji, jakie można w tej chwili znaleźć.
Luigi Lai, Marek Świerczyński [red.] – Prawo sztucznej inteligencji
Moja ocena: 8/10
Jedna z najlepszych polskich naukowych publikacji dotyczących sztucznej inteligencji. Monografia prawnicza pod redakcją Luigi Lai i Marka Świerczyńskiego zawiera 22 naukowe artykuły dotyczące różnych dziedzin prawa, napisane przez znakomitych praktyków, profesorów z najlepszych polskich uczelni.
Zakres tematów jest niezwykle szeroki. W monografii poruszone zostały między innymi zagadnienia odpowiedzialności za sztuczną inteligencję oraz koncepcje podmiotowości prawnej SI. Przedstawione są w niej również wyzwania związane ze stosowaniem AI na rynkach konsumenckich, a także przy wykorzystywaniu tej technologii w procesie przetwarzania danych osobowych. Niektóre z pozostałych artykułów dotyczą wybranych aspektów prawa własności intelektualnej, kwestii ochrony praw człowieka, a nawet omawiają możliwości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w inteligentnych sieciach energetycznych.
Warto zaznaczyć, iż chociaż duża część omawianych zagadnień to jak na razie kwestie wyłącznie problemowe, dopiero zyskujące znaczenie praktyczne, to – co zostało podkreślone przez redaktorów publikacji – sztuczna inteligencja została w niej przedstawiona nie jako technologia przyszłości, a teraźniejszości. To dodatkowo zwiększa wartość publikacji jako kompleksowej oceny prawnej różnych aspektów prawnych dotyczących sztucznej inteligencji – „Prawo sztucznej inteligencji” w znakomity sposób pokazuje, jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na prawo i jak wielkie wyzwania stoją przed prawodawstwem w obliczu tak intensywnego rozwoju SI.
Kai Fu-Lee – Inteligencja sztuczna. Rewolucja prawdziwa
Moja ocena: 8/10
W „Inteligencja sztuczna. Rewolucja prawdziwa” Kai Fu-Lee omawia miejsce Chin w wyścigu o prymat w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Wyjaśnia on, jaka była pozycja wyjściowa Chin oraz wskazuje dlaczego nie można ich już uznawać jedynie za „cywilizację kopistów”.
Autor w ciekawy sposób tłumaczy, co mają z tym wspólnego zwycięstwa AlphaGo, czy jest „efekt Sputnika”, a także wyjaśnia czym jest uczenie maszynowe i jakie znaczenie będzie miało przejście do „epoki zastosowań”.
Wiele wskazuje na to, że Chiny w ciągu kilku lat staną się liderem w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, co czyni tą książkę tym bardziej wartą przeczytania.
Yuval Noah Harari – Homo Deus: Krótka historia jutra
Moja ocena: 7/10
Książka jednego z najsłynniejszych myślicieli XXI wieku. Harari skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości i jak zmieni się nasz świat (oraz my sami) w kolejnych stuleciach.
Harari podchodzi do zagadnień sztucznej inteligencji i transhumanizmu z nieco innej perspektywy, w większym stopniu biorąc pod uwagę naszą ludzką naturę. Wyjaśnia również, z czego wynikają jego wnioski, w swoich rozważaniach łącząc historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.
Kai Strittmatter – Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura
Moja ocena: 7/10
Kai Strittmatter omawia proces, w wyniku którego Chiny tworzą perfekcyjnie działające państwo przy użyciu (między innymi) SI oraz big data. „Chiny 5.0” to fascynująca, dająca do myślenia i momentami przerażająca książka. Chiny w istocie urzeczywistniają bowiem koncepty rodem z dzieł sci-fi, tworząc system kontroli obywateli, o jakim Orwellowi nawet się nie śniło.
(Zdjęcia okładek pochodzą z materiałów promujących polecane książki).
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback