Książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać

utworzone przez Prawo nowych technologii, Sztuczna inteligencja w kulturze

Zebrałem w jednym miejscu naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać. Oceniłem je w skali 1-10 i ułożyłem w kolejności od najwyższej oceny do najniższej.

Wpis będzie co jakiś czas aktualizowany, uzupełniany o kolejne książki, jak tylko przeczytam coś nowego wartego polecenia.

(Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021).

*

(Poniższa lista zawiera naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca filmy o sztucznej inteligencji dostępna jest do przejrzenia tutaj [klik]).


Książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać

Max Tegmark – Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji

max tegmark książka życie 3

Moja ocena: 9/10

Max Tegmark to fizyk, kosmolog, profesor w MIT oraz jeden z najbardziej popularnych badaczy sztucznej inteligencji. „Życie 3.0. Jak być człowiekiem w epoce sztucznej inteligencji” to znakomita, przekrojowa pozycja na temat AI. Tegmark na każdym kroku podkreśla znaczenie prowadzenia wielowymiarowej debaty na temat SI (zwłaszcza w kontekście szukania sposobów na stworzenie tzw. „przyjaznej sztucznej inteligencji”, czyli takiej, które cele byłyby zgodne z naszymi).

Poprzez tę książkę Tegmark zaprasza każdego do udziału w tej „najważniejszej rozmowie w dziejach ludzkości”. W „Życie 3.0” omawia wszystkie podstawowe kwestie dotyczące sztucznej inteligencji, a także zastanawia się, jak rozwój SI może wpłynąć naszą najbliższą i dalszą (a nawet bardzo odległą) przyszłość. Z tych względów jest to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się fizyką, kosmologią, sztuczną inteligencją i nowymi technologiami – oraz po prostu dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej o możliwych scenariuszach dotyczących naszej przyszłości.

John Brockman [red.] – Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja – 25 punktów widzenia

sztuczna inteligencja brockman książka

Moja ocena: 9/10

Zbiór esejów na temat sztucznej inteligencji, napisanych przez naukowców, badaczy i specjalistów z różnych dziedzin (związanych głównie z nowymi technologiami, ale nie tylko – autorami esejów są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby zajmujące się kulturą, filozofią i psychologią). Trudno nie zgodzić się z Johnem Brockmanem, że właśnie owo zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia stanowi o wartości tej publikacji, skłaniając do refleksji i do szerszego spojrzenia na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów. Wszystko to przekłada się również na niezwykle wysoki poziom – spośród 25 tekstów, praktycznie wszystkie (poza kilkoma wyjątkami) są bardzo dobre lub wybitne.

„Człowiek na rozdrożu” to niezwykle cenna publikacja. Niewątpliwie jedna z najlepszych pozycji książkowych na temat sztucznej inteligencji, jakie można w tej chwili znaleźć.

Luigi Lai, Marek Świerczyński [red.] – Prawo sztucznej inteligencji

prawo sztucznej inteligencji książka

Moja ocena: 8/10

Jedna z najlepszych polskich naukowych publikacji dotyczących sztucznej inteligencji. Monografia prawnicza pod redakcją Luigi Lai i Marka Świerczyńskiego zawiera 22 naukowe artykuły dotyczące różnych dziedzin prawa, napisane przez znakomitych praktyków, profesorów z najlepszych polskich uczelni.

Zakres tematów jest niezwykle szeroki. W monografii poruszone zostały między innymi zagadnienia odpowiedzialności za sztuczną inteligencję oraz koncepcje podmiotowości prawnej SI. Przedstawione są w niej również wyzwania związane ze stosowaniem AI na rynkach konsumenckich, a także przy wykorzystywaniu tej technologii w procesie przetwarzania danych osobowych. Niektóre z pozostałych artykułów dotyczą wybranych aspektów prawa własności intelektualnej, kwestii ochrony praw człowieka, a nawet omawiają możliwości w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji w inteligentnych sieciach energetycznych.

Warto zaznaczyć, iż chociaż duża część omawianych zagadnień to jak na razie kwestie wyłącznie problemowe, dopiero zyskujące znaczenie praktyczne, to – co zostało podkreślone przez redaktorów publikacji – sztuczna inteligencja została w niej przedstawiona nie jako technologia przyszłości, a teraźniejszości. To dodatkowo zwiększa wartość publikacji jako kompleksowej oceny prawnej różnych aspektów prawnych dotyczących sztucznej inteligencji – „Prawo sztucznej inteligencji” w znakomity sposób pokazuje, jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na prawo i jak wielkie wyzwania stoją przed prawodawstwem w obliczu tak intensywnego rozwoju SI.

Kai Fu-Lee – Inteligencja sztuczna. Rewolucja prawdziwa

kai fu lee książki o sztucznej inteligencji

Moja ocena: 8/10

W „Inteligencja sztuczna. Rewolucja prawdziwa” Kai Fu-Lee omawia miejsce Chin w wyścigu o prymat w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją. Wyjaśnia on, jaka była pozycja wyjściowa Chin oraz wskazuje dlaczego nie można ich już uznawać jedynie za „cywilizację kopistów”.

Autor w ciekawy sposób tłumaczy, co mają z tym wspólnego zwycięstwa AlphaGo, czy jest „efekt Sputnika”, a także wyjaśnia czym jest uczenie maszynowe i jakie znaczenie będzie miało przejście do „epoki zastosowań”.

Wiele wskazuje na to, że Chiny w ciągu kilku lat staną się liderem w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją, co czyni tą książkę tym bardziej wartą przeczytania.

Yuval Noah Harari – Homo Deus: Krótka historia jutra

homo deus harari

Moja ocena: 7/10

Książka jednego z najsłynniejszych myślicieli XXI wieku. Harari skupia się na teraźniejszych wyzwaniach, szuka odpowiedzi na pytanie, co nas czeka w przyszłości i jak zmieni się nasz świat (oraz my sami) w kolejnych stuleciach.

Harari podchodzi do zagadnień sztucznej inteligencji i transhumanizmu z nieco innej perspektywy, w większym stopniu biorąc pod uwagę naszą ludzką naturę. Wyjaśnia również, z czego wynikają jego wnioski, w swoich rozważaniach łącząc historię, filozofię, socjologię, biotechnologię i wiele innych dziedzin nauki. Z tego połączenia wyłania się fascynująca wizja XXI wieku jako epoki, w której dokona się najważniejsza i najgłębsza przemiana w dziejach.

Kai Strittmatter – Chiny 5.0. Jak powstaje cyfrowa dyktatura

strittmatter książka

Moja ocena: 7/10

Kai Strittmatter omawia proces, w wyniku którego Chiny tworzą perfekcyjnie działające państwo przy użyciu (między innymi) SI oraz big data. „Chiny 5.0” to fascynująca, dająca do myślenia i momentami przerażająca książka. Chiny w istocie urzeczywistniają bowiem koncepty rodem z dzieł sci-fi, tworząc system kontroli obywateli, o jakim Orwellowi nawet się nie śniło.


(Zdjęcia okładek pochodzą z materiałów promujących polecane książki).

ZMIEŃ SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ W SWOJEGO WIRTUALNEGO ASYSTENTA

„AIsystent” to unikalny przewodnik, który pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji.

Dzięki wykorzystaniu zawartej w nim wiedzy sztuczna inteligencja zacznie pracować jak Twój wirtualny, cyfrowy asystent i będzie wykonywała zadania za Ciebie!

Jeśli chciałbyś:

+ Pracować kilka razy bardziej efektywnie
+ Zaoszczędzić dziesiątki godzin miesięcznie i tysiące złotych

… to „AIsystent” został stworzony właśnie dla Ciebie.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Czym jest sztuczna inteligencja? Definicja sztucznej inteligencji - kacperzamojski.pl | Sztuczna inteligencja, prawo, transhumanizm - […] Sprawdź też polecane książki o sztucznej inteligencji (klik!) […]
  2. Filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć - kacperzamojski.pl | Sztuczna inteligencja, prawo, transhumanizm - […] (Poniższa lista zawiera filmy o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji do…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *