Materiały i narzędzia

Przydatne materiały i narzędzia, z których na co dzień korzystam. Teraz zebrane w jednym miejscu, specjalnie dla Czytelników newslettera.

Narzędzia mojego autorstwa

(Dostępne już niedługo. Będzie też o nich wpis techniczny).

Udostępniam te narzędzia pierwszy raz. Udoskonalałem je przez ostatnie lata i korzystam z nich na co dzień.

Tabele nawyków

– Tabele nawyków 2021 (tabela w excelu, żeby pobrać kliknij tutaj)

Lista zadań 2.0

Lista zadań 2.0 – lista zadań mojego autorstwa, z podziałem na kategorie i z możliwością określenia priorytetu i deadline’u zadania (tabela w excelu, żeby pobrać kliknij tutaj)

Aplikacje ułatwiające organizację czasu

Nie korzystam ze zbyt wielu aplikacji, ale te, których używam, są sprawdzone i mogę je z czystym sumieniem polecić. Z każdej korzystam na co dzień, każda z nich wspiera produktywność i ułatwia organizację czasu.

Google Calendar – to dla mnie najważniejsza aplikacja. Zastępuje mi kalendarz i planner. To w niej planuję sobie cały dzień metodą timeboxingu.

Google Keep – jedna z najlepszych aplikacji do robienia notatek. Niesamowicie funkcjonalna. Można też robić w niej listy zadań, dodawać obrazy, rozrysowywać notatki… korzystam z niej od kilku lat i nigdy mnie nie zawiodła.

Pomotodo – z tej aplikacji już nie korzystam, ale korzystałem z niej przez kilka lat. To najlepsza aplikacja związana z metodą Pomodoro.

Narzędzia poprawiające mój workflow

Przydatne zwłaszcza jeśli tworzysz treści do Internetu, masz swojego bloga albo budujesz swoją markę osobistą.

Coolors.co – bardzo fajne narzędzie pomagające wybrać paletę kolorów (to właśnie za jego pomocą wybrałem paletę kolorów na tą stronę).

Pexels i Unsplash – bardzo rozbudowane banki darmowych zdjęć wysokiej jakości. Jak szukam zdjęć do wykorzystania na stronie, to zawsze właśnie tam.

Elegant Themes – korzystam z ich szablonu Divi oraz z kilku wtyczek ich autorstwa.

MindMup 2 – świetne narzędzie do szybkiego tworzenia map myśli, od czasu jak je odkryłem bardzo często robię notatki w ten sposób (z podstawowych funkcjonalności można korzystać za darmo, bez rejestracji)

Muzyka, której słucham podczas pracy

Jeśli chodzi o muzykę, to wiadomo, że dla każdego sprawdzi się coś innego. Teraz najczęściej pracuję bez muzyki, w całkowitej ciszy, ale jeśli już czegoś słucham, to zawsze którejś z tych rzeczy (to bardzo różnorodne propozycje, więc możliwe że któraś z nich przypadnie Ci do gustu, zwłaszcza jeśli lubisz pracować przy muzyce).

The Best of Haydn – próbowałem pracować i uczyć się przy muzyce kilkunastu różnych kompozytorów i utwory Haydna sprawdzają się u mnie najbardziej.

Songs of Europa Universalis IV (Official Soundtrack) – świetnie się przy tym pracuje. Nawet kiedy piszę najprostszą notkę czy maila, to ta muzyka daje mi poczucie, że pracuję nad czymś ważnym. Przesłuchałem tego setki razy, a wciąż jestem pod wrażeniem tego, że ścieżka dźwiękowa do gry komputerowej może być aż tak dobra.

Ptaki – Przelot – idealny do pracy kreatywnej, wprowadza w pewnego rodzaju trans; dla fanów spokojnej muzyki elektronicznej.

Jason Becker – Triumphant Hearts – dla fanów muzyki gitarowej, najnowsza płyta najlepszego gitarzysty w historii.

Pink Floyd – Shine On You Crazy Diamond – pełna wersja (25 minut) jednego z największych rockowych klasyków.

– Classical Music for Reading – Mozart, Chopin, Debussy, Tchaikovsky… – spokojna, niesamowicie relaksująca składanka.

– Cyberpunk 2077 (Official Soundtrack) – Opinie o grze są podzielone, za to muzyka zdecydowanie jest dobra. Zaskakująco dobrze mi się przy niej pisze.

Sprzęt i oprogramowanie do vlogowania

Mam taki bardzo podstawowy zestaw (smartfon, statyw, lampa, mikrofon + program do obróbki), ale jak na razie sprawdza się całkiem nieźle.

– Smartfon – Samsung A21S

– Mikrofon – Samson G-Track (używam go również do nagrywania muzyki)

– Statyw – Mercury CG-1050 (z adapterem)

– Lampa – Symple 85W 802 84cm SOFTLIGHT

– Program do obróbki filmów – DaVinci Resolve 16 (darmowy, 17 jest jeszcze w wersji Beta, dlatego używam 16)

Podcasty i wykłady

Napisałem artykuł, w którym poleciłem kilkadziesiąt świetnych podcastów i wykładów na różne tematy.

Sprawdź wpis -> Podcasty do słuchania w wolnych chwilach – ponad 40 godzin nagrań