Filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć

utworzone przez Prawo sztucznej inteligencji, Sztuczna inteligencja w kulturze

Zdecydowałem się zebrać w jednym miejscu seriale i filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć. Oceniłem je w skali 1-10 i ułożyłem w kolejności od najwyższej oceny do najniższej.

Wpis będzie co jakiś czas aktualizowany, uzupełniany o kolejne filmy, gdy tylko pojawi się coś nowego wartego polecenia.

(Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021).

*

(Poniższa lista zawiera filmy o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca naukowe i popularnonaukowe książki o SI do przejrzenia tutaj: [publikacja artykułu z książkami w drugiej połowie kwietnia])


Filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć

A.I. Sztuczna Inteligencja

ai sztuczna inteligencja

Moja ocena: 9/10

Piękny film o chłopcu-robocie, który chciał kochać i być kochanym. Dramat psychologiczny w oprawie sci-fi, zmuszający do refleksji nad istotą człowieczeństwa, kwestią świadomości, naturą emocji oraz nad przyszłością ludzkości.

Czarne Lustro (Black Mirror)

czarne lustro serial

Moja ocena: 8/10

Serial o relacjach między człowiekiem a technologią. Każdy odcinek stanowi całkowicie odrębną historię. W kontekście sztucznej inteligencji, robotyki i cyborgizacji warto obejrzeć zwłaszcza: s01e03 (Cała twoja historia), s02e01 (Zaraz wracam), s03e06 (Znienawidzeni).

Her

her filmy o sztucznej inteligencji

Moja ocena: 8/10

Czy można zakochać się w sztucznej inteligencji? Jak mogłaby wyglądać taka relacja? Theodore (w roli pierwszoplanowej Joaquin Phoenix) pewnego dnia instaluje na komputerze nowoczesny system, który poznaje potrzeby użytkownika, by móc je jak najlepiej zaspokajać. W rezultacie, w niedługim czasie owa sztuczna inteligencja zaczyna rozumieć go lepiej niż jakikolwiek człowiek, a dla głównego bohatera ta relacja staje się receptą na doskwierającą mu samotność.

Westworld

westworld serial

Moja ocena: 7/10

Akcja serialu „Westworld” toczy się w futurystycznym parku rozrywki, w którym odwiedzający park ludzie wchodzą w interakcje z tzw. “hostami”, czyli obdarzonymi sztuczną inteligencją (lecz stale kontrolowanymi przez obsługę parku) androidami.

Ex Machina

ex machina film

Moja ocena: 7/10

Programista zostaje zaproszony do apartamentu swojego szefa-milionera. Na miejscu bierze udział w nowatorskiej wersji Testu Turinga. Tradycyjnie: androidy, sztuczna inteligencja i pytania o istotę człowieczeństwa.

Lepsi niż my

lepsi niż my serial

Moja ocena: 6/10

W niedalekiej przyszłości, w której smart roboty są już produkowane seryjnie, zwyczajna rodzina przypadkiem wchodzi w posiadanie androida-zabójcy. Rosyjski serial o androidach wypada naprawdę dobrze, stając się jednocześnie kolejną okazją do przemyślenia kwestii stworzenia „przyjaznej sztucznej inteligencji” – jak sprawić, by cele SI były zgodne z naszymi?

Upgrade

upgrade film

Moja ocena: 6/10

Główny bohater zostaje częściowo sparaliżowany po wypadku samochodowym i starciu z lokalnym gangiem. Otrzymuje propozycję odzyskania motoryki dzięki wszczepieniu specjalnego eksperymentalnego implantu. Film bardzo mocno eksploruje tematykę cyborgizacji. Niektóre sceny są dość brutalne, więc raczej nie jest to kino dla wrażliwych.


(Zdjęcia pochodzą z oficjalnych trailerów polecanych filmów: A.I. Sztuczna Inteligencja, Czarne Lustro, Her, Westworld, Ex Machina, Lepsi niż my, Upgrade).

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *