Filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć

utworzone przez Prawo nowych technologii, Sztuczna inteligencja w kulturze

Zdecydowałem się zebrać w jednym miejscu seriale i filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć. Oceniłem je w skali 1-10 i ułożyłem w kolejności od najwyższej oceny do najniższej.

Wpis będzie co jakiś czas aktualizowany, uzupełniany o kolejne filmy, gdy tylko pojawi się coś nowego wartego polecenia.

(Ostatnia aktualizacja: 15.12.2022 r.).

*

(Poniższa lista zawiera filmy o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji do przejrzenia tutaj [kliknij])


Filmy o sztucznej inteligencji, które warto obejrzeć

AlphaGo – The Movie

alpha go film dokumentalny

Moja ocena: 9/10

Film dokumentalny, który warto obejrzeć, by zrozumieć, jak istotne było stworzenie i zwycięstwa AlphaGo dla rozwoju sztucznej inteligencji (był to wielki sukces w badaniach nad sieciami neuronowymi i uczeniem maszynowym, a także moment, w którym Chiny dołączyły do wyścigu o prymat w zakresie badań nad AI – z planem zostania światowym liderem w tej dziedzinie, który jak dotąd sukcesywnie realizują).

A.I. Sztuczna Inteligencja

ai sztuczna inteligencja

Moja ocena: 9/10

Piękny film o chłopcu-robocie, który chciał kochać i być kochanym. Dramat psychologiczny w oprawie sci-fi, skłaniający do refleksji nad istotą człowieczeństwa, kwestią świadomości, naturą emocji oraz nad przyszłością ludzkości.

Do You Trust This Computer?

film dokumentalny sztuczna inteligencja

Moja ocena: 8/10

Solidny film dokumentalny o sztucznej inteligencji. Porusza większość najważniejszych zagadnień związanych z rozwojem AI (m.in. AGI, broń autonomiczna, świadomość AI, robotyzacja) i zawiera wypowiedzi wielu ekspertów i wizjonerów (m.in. Stuart Russel, Max Tegmark, Elon Musk, Ray Kurzweil, Andrew Ng).

2001: Odyseja Kosmiczna

odyseja kosmiczna hal

Moja ocena: 8/10

Kultowy film Stanleya Kubricka. Choć miał premierę w 1968 roku, a więc ponad pół wieku temu, wciąż zachwyca, a przy tym w znakomity sposób przedstawia tematykę (między innymi) AI. Nie bez powodu HAL 9000, komputer pokładowy z „Odysei Kosmicznej” jest niezwykle często przywoływany przez ekspertów, gdy opisują oni, na czym polega prawdziwe zagrożenie ze strony generalnej (silnej) sztucznej inteligencji.

Czarne Lustro (Black Mirror)

czarne lustro serial

Moja ocena: 8/10

Serial o relacjach między człowiekiem a technologią. Każdy odcinek stanowi całkowicie odrębną historię. W kontekście sztucznej inteligencji, robotyki i cyborgizacji warto obejrzeć zwłaszcza: s01e03 (Cała twoja historia), s02e01 (Zaraz wracam), s03e06 (Znienawidzeni).

Her

her filmy o sztucznej inteligencji

Moja ocena: 8/10

Czy można zakochać się w sztucznej inteligencji? Jak mogłaby wyglądać taka relacja? Theodore (w roli pierwszoplanowej Joaquin Phoenix) pewnego dnia instaluje na komputerze nowoczesny system, który poznaje potrzeby użytkownika, by móc je jak najlepiej zaspokajać. W rezultacie, w niedługim czasie owa sztuczna inteligencja zaczyna rozumieć go lepiej niż jakikolwiek człowiek, a dla głównego bohatera ta relacja staje się receptą na doskwierającą mu samotność.

Westworld

westworld serial

Moja ocena: 7/10

Akcja serialu „Westworld” toczy się w futurystycznym parku rozrywki, w którym odwiedzający park ludzie wchodzą w interakcje z tzw. „hostami”, czyli obdarzonymi sztuczną inteligencją (lecz stale kontrolowanymi przez obsługę parku) androidami.

Ex Machina

ex machina film

Moja ocena: 7/10

Programista zostaje zaproszony do apartamentu swojego szefa-milionera. Na miejscu bierze udział w nowatorskiej wersji Testu Turinga. Tradycyjnie: androidy, sztuczna inteligencja i pytania o istotę człowieczeństwa.

Lepsi niż my

lepsi niż my serial

Moja ocena: 6/10

W niedalekiej przyszłości, w której smart roboty są już produkowane seryjnie, zwyczajna rodzina przypadkiem wchodzi w posiadanie androida-zabójcy. Rosyjski serial o androidach wypada naprawdę dobrze, stając się jednocześnie kolejną okazją do przemyślenia kwestii stworzenia „przyjaznej sztucznej inteligencji” – jak sprawić, by cele SI były zgodne z naszymi?

Upgrade

upgrade film

Moja ocena: 6/10

Główny bohater zostaje częściowo sparaliżowany po wypadku samochodowym i starciu z lokalnym gangiem. Otrzymuje propozycję odzyskania motoryki dzięki wszczepieniu specjalnego eksperymentalnego implantu. Film bardzo mocno eksploruje tematykę cyborgizacji. Niektóre sceny są dość brutalne, więc raczej nie jest to kino dla wrażliwych.


(Zdjęcia pochodzą z oficjalnych trailerów polecanych filmów: Alpha Go – The Movie, A.I. Sztuczna Inteligencja, Do You Trust This Computer, 2001: Odyseja Kosmiczna, Czarne Lustro, Her, Westworld, Ex Machina, Lepsi niż my, Upgrade).

ZMIEŃ SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ W SWOJEGO WIRTUALNEGO ASYSTENTA

„AIsystent” to unikalny przewodnik, który pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji.

Dzięki wykorzystaniu zawartej w nim wiedzy sztuczna inteligencja zacznie pracować jak Twój wirtualny, cyfrowy asystent i będzie wykonywała zadania za Ciebie!

Jeśli chciałbyś:

+ Pracować kilka razy bardziej efektywnie
+ Zaoszczędzić dziesiątki godzin miesięcznie i tysiące złotych

… to „AIsystent” został stworzony właśnie dla Ciebie.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Książki o sztucznej inteligencji, które warto przeczytać - kacperzamojski.pl | Sztuczna inteligencja, prawo, transhumanizm - […] (Poniższa lista zawiera naukowe i popularnonaukowe książki o sztucznej inteligencji. Osobna, analogiczna lista zawierająca filmy o sztucznej inteligencji dostępna…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *