Podcasty do słuchania w wolnych chwilach – ponad 40 godzin nagrań

utworzone przez Produktywność

Jak czujesz się z tym, że wciąż marnujesz swój czas? Każdego dnia spędzasz kilka godzin myjąc się, sprzątając i gotując, robiąc zakupy, idąc lub jadąc na uczelnię lub do pracy, stojąc w korkach lub kolejkach. Wykonujesz te czynności tak samo jak wszyscy, a są one w istocie syzyfową pracą, musisz robić to samo każdego dnia bez końca i często staje się to niczym więcej niż tylko przykrym obowiązkiem. Ja spędzam na tym średnio około dwóch-trzech godzin dziennie i mogłoby się wydawać, że tak właściwie to nie bardzo da się z tym cokolwiek zrobić. Znalazłem na to jednak przynajmniej częściowe rozwiązanie – z pomocą przyszły mi podcasty.

Idea jest prosta.

O ile wykonywania tych czynności nie sposób pominąć (choć można uczynić z gotowania przyjemność i znacznie usprawnić i przyspieszyć sprzątanie – o tym napiszę innym razem), to można wykorzystać poświęcony na nie czas w znacznie bardziej efektywny sposób.

Ten czas wcale nie musi być stracony, bo nikt nie powiedział, że w danym momencie trzeba tylko sprzątać albo tylko gotować. Skoro to rutynowe czynności, to jest to równoznaczne z tym, że są one (przynajmniej w części) powtarzalne, a więc niepotrzebne jest skupienie całej uwagi na nich, ponieważ wykonujemy je w dużej mierze automatycznie. Jeśli na przykład gotujesz jakąś potrawę pięćdziesiąty raz w życiu, to nie musisz poświęcać gotowaniu zbyt wiele uwagi.

A skoro tak, to można przenieść część uwagi na inne rzeczy, tak żeby lepiej wykorzystać tą godzinę czy dwie (w przypadku osób mających na głowie rodzinę ilość czasu poświęcanego na te czynności może być jeszcze większa).

Rzeczą którą odkryłem i zacząłem doceniać już kilka lat temu są podcasty, prelekcje i audiobooki. Od momentu, w którym zacząłem ich słuchać, wykonywanie tych wszystkich codziennych czynności stało się niezwykle przyjemne. Nie mam już poczucia że marnuję czas, mogę dowiedzieć się czegoś nowego (co ma miejsce dość często, dlatego że naturalne jest, że wybieram podcasty z dziedzin, które mnie interesują), znaleźć inspirację i materiał do przemyśleń. Słucham podcastów i prelekcji w trakcie sprzątania, gotowania, robienia zakupów, ćwiczeń. Odkrycie ich stało się dla mnie bezcenne – dzięki nim w realny sposób zyskuję kilka godzin dziennie.

Poniżej znajdziecie dużą bazę posegregowanych tematycznie nagrań audio (to głównie podcasty, a także wideo z różnego rodzaju prelekcji i wywiadów – one na ogół nie wymagają wnikliwego oglądania, wystarczy ich słuchać – zwłaszcza że selekcjonowałem je również pod tym kątem).

To kilkadziesiąt nagrań trwających w sumie ponad 40 godzin. Wybierz z nich to, co Cię interesuje lub zajrzyj do innych kategorii żeby poszerzyć swoje horyzonty. Słuchaj tych nagrań codziennie i „zyskaj” w ten sposób kilka godzin w ciągu każdego dnia.

Chcę przy tym zaznaczyć, że nie ma tu nic przypadkowego – wszystkich podlinkowanych niżej nagrań faktycznie przesłuchałem w całości (w wielu przypadkach po kilka razy), wszystkie uważam za wartościowe i użyteczne i wszystkie polecam – to najlepsze spośród setek nagrań jakich przesłuchałem.

Do niektórych linków dopisałem wyjaśnienie czego dotyczy podlinkowany podcast oraz kursywą naniosłem swoje uwagi na temat niektórych części podcastów i niektórych filmów.

Podcasty o zarabianiu, finansach i prowadzeniu biznesu

Łukasz Misiukanis – Jak osiągnąć sukces w biznesie (prelekcja prowadzona przez Misiukanisa już po tym jak sprzedał on Socializer za kilkadziesiąt milionów złotych)

WNOP: Od roznoszenia ulotek do globalnej sieci paczkomatów – Rafał Brzoska o blaskach i cieniach budowy biznesu (między innymi o tym jak rozwinąć firmę, jak radzić sobie z porażkami, na jakie rzeczy zwracać uwagę przy rekrutacji pracowników i rozwijaniu działalności)

WNOP: Jak buduje się globalny biznes? – rozmowa z Marcinem Beme z Audioteka.pl

WNOP: Inwestowanie we własną firmę – rozmowa z Michałem Śliwińskim z Nozbe (Nozbe jest znaną i popularną w szczególności za granicą aplikacją do zarządzania czasem)

SPI: From Welfare to Nearly $1 Million in Less than 12 Months with Kimra Luna (Kimra zarobiła te pieniądze na blogowaniu)

HowToEarnMoney: Wywiad z Patem Flynnem (wywiad dotyczy budowania biznesu w internecie)

The Tim Ferriss Show: Bryan Johnson’s Path to $800 Million

StartupCamp: How to start a bussiness for $100 with Chris Guillebeau

MałaWielkaFirma: Wywiad z Michałem Szafrańskim (wywiad dotyczy budowania marki osobistej)

Podcasty o psychologii

MałaWielkaFirma: Kamil Kozieł – Jak mówić, żeby nas słuchano (Kamil Kozieł jest ekspertem od storytellingu i tworzenia prezentacji)

Pełna moc możliwości: Jacek Walkiewicz na TEDxWSB (popularna i niezwykle dobra prezentacja. Trudno byłoby wypowiedzieć w ciągu 20 minut większą ilość mądrych zdań niż zrobił to Jacek Walkiewicz)

Pełna moc odwagi: Jacek Walkiewicz na TEDxCzwartekHillCinema (częściowo powtórzenie, częściowo uzupełnienie poprzedniej prelekcji)

The Tim Ferriss Show: How to Build a World-Class Network in Record Time (o tym jak rozmawiać z wpływowymi i wartościowymi ludźmi i zainteresować ich swoimi pomysłami, produktami, ideami)

Podcasty o podróżowaniu

WNOP: Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim – część 1

WNOP: Tanie zwiedzanie świata z Krzysztofem Szymańskim – część 2

Autostopem do Chin – rozmowa z Kubą Rydkodymem (pierwsza część podróżniczego podcastu Michała Maja)

Starym busem przez świat (rozmowa Michała Maja z Busem Przez Świat)

Podcasty o organizacji czasu i produktywności

MałaWielkaFirma: Jak osiągać cele, gdy cały świat mi przeszkadza – Miłosz Brzeziński o zarządzaniu czasem

WNOP: 25 aplikacji i kilka urządzeń które pomagają mi w efektywnej pracy

WNOP: Osiem sekretów mojej produktywności 

Zombie vs Zwierz: Praca kontra życie

SPI: Tim Ferriss on podcasting, productivity, experimentation and if he had to start over

Spartan Up! Podcast: Tim Ferriss – Techniques for better life

Inne

The Next Web: Tim Ferriss shares how to master any skill by deconstructing it

WNOP: Jak przygotować się do prowadzenia prezentacji i przekraczać oczekiwania słuchaczy?

CreativeLive: Tim Ferriss and Neil Strauss Talk Writing and Creativity (dwóch autorów bestsellerów udziela rad dotyczących pisania książek)

The Tim Ferriss Show: Neil Strauss, author of „The Game” (wywiad – miedzy innymi o tym jak zwiększyć swoją kreatywność oraz jak przezwyciężyć brak weny, a także rady dotyczące pisania książek i chronienia ich przed nadmierną krytyką)

The Tim Ferriss Show: Interview of Kevin Kelly, Co-Founder of WIRED

Paweł Tkaczyk na WebWro: Grywalizacja cz. 1/2 i cz. 2/2 (grywalizacja to wykorzystanie schematów znanych z gier komputerowych w celu zwiększenia zaangażowania odbiorców)

Podcasty o blogowaniu

Michał Szafrański na Blog Forum Gdańsk (dla każdej osoby, która prowadzi lub chciałaby prowadzić bloga)

WNOP: Zarabianie na blogu, czyli jak monetyzuję blog ekspercki (część 1)

WNOP: Zarabianie na blogu, czyli jak współpracuję z firmami (część 2)

The Tim Ferriss Show: Ramit Sethi on Persuasion and Turning a Blog Into a Multi-Million-Dollar Business (oprócz kwestii związanych z prowadzeniem bloga zawiera również treści dotyczące prowadzenia biznesu i informacje o przydatnych narzędziach i aplikacjach. Znaczna część podcastu jest poświęcona komunikacji z czytelnikami oraz networkingowi).

Podcasty o technologii

Tu mogę przede wszystkim polecić kanał na YT Lexa Friedmana. Prowadzi tam podcast, w którym znajdziecie wiele świetnych rozmów na tematy związane z SI i nowymi technologiami.

Lex Fridman Podcast: Elon Musk on Neuralink, AI, Autopilot, and the Pale Blue Dot – ciekawa rozmowa z Elonem Muskiem (opublikowana w listopadzie 2019 roku) – między innymi o tym czym jest świadomość, o SI, Neuralinku i autopilocie Tesli. Warto posłuchać, bo to przyszłość, która czeka nas wszystkich.

Jeremy Howard: The wonderful and terrifying implications of computers that can learn

Natalia Hatalska na Infoshare: Przyszłość, której nie ma (przedstawienie i omówienie scenariuszy dotyczących przyszłości ludzkości i technologii – jedna z najciekawszych prezentacji na ten temat, jakie miałem okazję widzieć – doskonale przygotowana, zawierająca mnóstwo ciekawostek, danych, i eksperckiej wiedzy)

Zombie vs Zwierz: Wirtualna rzeczywistość (o wynalazkach w rodzaju Oculus Rift)

Inspiracja i motywacja

The Tim Ferriss Show: Tim Ferriss Interviews Arnold Schwarzenegger on Psychological Warfare

The Tim Ferriss Show: How Renegade Filmmaker Casey Neistat Breaks Rules

WNOP: Dlaczego warto kwestionować status quo, czyli moja kręta droga do bloga wartego miliony – część 1

WNOP: Dave Cornthwaite o pokonywaniu własnych granic i byciu pozytywnym człowiekiem

SPI: World Domination and the $100 Startup with Chris Guillebeau

Michał Szafrański na Infoshare: Zaufanie jako waluta przyszłości

Casey Neistat: High school stories

Steve Jobs’ 2005 Stanford Commencement Address (słynne przemówienie Steve’a Jobsa – jeśli jeszcze go nie słyszałeś nadrób to koniecznie)

Co dalej?

Po pierwsze ten wpis będzie aktualizowany – będę dodawał tu wszystkie ciekawe podcasty lub prelekcje, których wysłucham, także po jego opublikowaniu – dlatego warto zaglądać tu co jakiś czas również po aktualizacje, ponieważ słucham dużej ilości podcastów i ilość godzin nagrań zamieszczonych w tym wpisie zmieni się zapewne niedługo z 40 na 70, 100 i więcej godzin.

Po drugie jeśli masz swoje ulubione prelekcje i podcasty lub ich poszczególne odcinki, podziel się nimi pod wpisem (najlepiej oprócz nazwy podcastu lub odcinka podając również jego krótki opis). Dzięki temu zwiększymy tą bazę nagrań i sprawimy, że wszyscy którzy tu zajrzą będą mieć dostęp do jeszcze większej ilości wartościowych treści.

Po trzecie wybierz teraz jedno z powyższych nagrań i posłuchaj go lub ściągnij na telefon i odtwórz później. Michał Szafrański napisał, że dzięki słuchaniu nagrań podczas wykonywania codziennych czynności można „żyć dwa razy”. Ja zgadzam się z tym w stu procentach, słucham podcastów i audiobooków od dawna i mogę zaświadczyć, że to jest jeden z najlepszych pomysłów na jakie wpadłem. Pewnie żałowałeś kiedyś, że doba trwa tylko 24 godziny – może warto skorzystać z okazji żeby wydłużyć ją o kilka godzin dziennie? 

ZMIEŃ SZTUCZNĄ INTELIGENCJĘ W SWOJEGO WIRTUALNEGO ASYSTENTA

„AIsystent” to unikalny przewodnik, który pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji.

Dzięki wykorzystaniu zawartej w nim wiedzy sztuczna inteligencja zacznie pracować jak Twój wirtualny, cyfrowy asystent i będzie wykonywała zadania za Ciebie!

Jeśli chciałbyś:

+ Pracować kilka razy bardziej efektywnie
+ Zaoszczędzić dziesiątki godzin miesięcznie i tysiące złotych

… to „AIsystent” został stworzony właśnie dla Ciebie.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Jak zyskać dodatkową godzinę (lub więcej) czasu dziennie – 15 sposobów - […] gotowanie czy bieganie) i słuchanie podcastów lub audiobooków – opisałem tą koncepcję w tym artykule [klik!]. Zajrzyj tam koniecznie, bo…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *