Technika Pomodoro jest jedną z najlepszych metod na zwiększenie efektywności i poprawienie swoich wyników w pracy i nauce.
Stosowanie tej techniki pozwala Ci zwielokrotnić swoją efektywność. Ja sam w dużej mierze dzięki stosowaniu techniki Pomodoro zdałem na przykład kilka trudnych egzaminów oraz jestem w stanie pracować znacznie dłużej bez nerwów, rozpraszania się i prokrastynacji.
Co to jest technika Pomodoro?
Twórcą techniki Pomodoro jest Francesco Cirillo, a jej nazwa pochodzi od popularnego minutnika w kształcie pomidora („pomodoro” oznacza właśnie „pomidor”).
Technika Pomodoro to prosta i skuteczna metoda zarządzania czasem.
W największym skrócie polega ona na tym, że dzielisz swój czas na 25-minutowe sesje efektywnej pracy i 5-minutowe przerwy.
Dzięki zaplanowaniu pracy w określonych blokach czasowych, skupieniu się na konkretnym zadaniu i unikaniu rozproszenia jesteś w stanie znacznie podnieść swoją efektywność i wykonywać zadania nawet kilka razy szybciej, a krótkie przerwy pomiędzy sesjami pozwalają Ci odetchnąć, dzięki czemu możesz znacznie dłużej pracować w efektywny sposób.
Poniżej opisałem jak korzystać z techniki Pomodoro, żeby zmaksymalizować efekty, napisałem więcej o tym jakie zalety ma technika Pomodoro oraz omówiłem aplikację, z której sam korzystam i która idealnie sprawdza się przy stosowaniu tej metody zarządzania czasem.
Technika Pomodoro – jak z niej korzystać?
Są dwa sposoby korzystania z tej techniki. Podział wynika z tego, że można korzystać z tej metody używając różnych narzędzi.
Pierwszy sposób – „analogowy”
1. Przygotuj długopis, kartkę i minutnik lub budzik (cokolwiek, co odmierza czas i da Ci znać, że minęło 25 minut).
2. Zdecyduj jakie zadanie chcesz wykonać w ciągu następnych 25 minut. Zapisz zadanie na kartce (jeśli chcesz, to możesz też przygotować wcześniej całą listę zadań do wykonania).
3. Ustaw minutnik/budzik na 25 minut (tyle ma w założeniu trwać jedno Pomodoro, natomiast jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że to dla Ciebie zbyt długi lub zbyt krótki czas, to możesz ustalić, że jedno Pomodoro będzie trwało na przykład 20 lub 35 minut).
4. Pracuj w skupieniu przez całe Pomodoro – istotne jest, żebyś się nie rozpraszał i żeby to faktycznie była sesja efektywnej pracy.
5. Jeśli przygotowałeś wcześniej listę zadań i wykonałeś w czasie danego Pomodoro jakieś zadanie, to zaznacz to na liście.
6. Zrób pięciominutową przerwę (a co cztery Pomodoro zrób piętnastominutową przerwę) – najlepiej jeśli zrobisz coś, co faktycznie pozwoli odpocząć twojemu mózgowi i pomoże ci się zrelaksować. Na przykład jeśli pracowałeś przy komputerze, to zamiast przeglądać social media, wyjrzyj przez okno, wyjdź na krótki spacer, zrób sobie herbatę albo przez chwilę pomedytuj.
Drugi sposób – „cyfrowy”
Różnica jest taka, że w tym wariancie korzystasz z techniki Pomodoro przy pomocy aplikacji. Ja polecam aplikację Pomotodo – opisałem ją szerzej i podałem jej zalety w kolejnym nagłówku tego wpisu.
Tutaj jest prościej – nie musisz przygotowywać czasomierza, nie są potrzebne kartki i długopis (choć oczywiście jeśli chcesz, to też możesz sobie stworzyć listę zadań na kartce).
Wystarczy, że włączysz sesję Pomodoro w aplikacji i możesz zaczynać. Ona sama zacznie mierzyć Ci czas, da znać kiedy Pomo się skończy i po jednym Twoim kliknięciu zacznie odmierzać 5 minut przerwy.
Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się korzystać z Pomotodo, to aplikacja zapisze każdą sesję w statystykach – będziesz mógł mieć wgląd w to ile sesji zrobiłeś w danym dniu, miesiącu czy jakimkolwiek innym okresie oraz (jeśli oznaczysz Pomo tagiem) jak dużo czasu procentowo poświęciłeś na określone aktywności.
Korzystanie z metody Pomodoro za pomocą aplikacji jest znacznie wygodniejszą opcją, ale tak naprawdę tu wszystko zależy od twoich preferencji – korzystaj z tej metody w sposób, który uznasz za najlepszy dla Ciebie.
Najlepsza aplikacja do korzystania z techniki Pomodoro
Kiedy dowiedziałem się czym jest technika Pomodoro, to od razu zacząłem szukać aplikacji, która pozwoliłaby mi sprawnie z niej korzystać. Przetestowałem kilka z nich, ale większość nie spełniała moich oczekiwań (w większości ustawiało się jedynie czas trwania sesji i czas trwania przerwy i to było wszystko). W końcu znalazłem coś lepszego.
Jaka jest więc najlepsza aplikacja do korzystania z techniki Pomodoro? To zdecydowanie aplikacja Pomotodo. Jest mało popularna, dlatego możliwe, że o niej nie słyszeliście. Warto szybko naprawić ten błąd.
(To nie jest wpis sponsorowany. Po prostu sam korzystam z aplikacji Pomotodo od kilku lat i polecam ją, bo sprawdza się idealnie).
W teorii jest to program łączący technikę Pomodoro z systemem Getting Things Done (choć ja zazwyczaj nie korzystam tam z GTD, a jedynie z samego Pomodoro).
Dlaczego wybrałem właśnie Pomotodo? Bo ta aplikacja ma kilka ważnych zalet:
1. Statystyki – pokazuje ile Pomo zrobiłeś w danym dniu, tygodniu, miesiącu, roku, dowolnym innym okresie. Informuje w jakich godzinach i w którym dniu tygodnia jesteś najbardziej efektywny. Tworzy świetne, szczegółowe wykresy.
Statystyki wyglądają tak:
2. System tagów – możesz oznaczać Pomo tagami, dzięki czemu później widzisz w statystykach jakim czynnościom poświęciłeś najwięcej czasu.
3. Getting Things Done – możesz łączyć Pomo z określonymi zadaniami.
4. Dostępność wersji na wszystkie urządzenia – dane są zapisywane w chmurze, dzięki czemu można korzystać z tej samej aplikacji z tego samego konta na wszystkich urządzeniach – ja korzystam z niej na telefonie, laptopie i tablecie, mam w każdej chwili dostęp do aplikacji i wszystkich zgromadzonych na niej danych i nie muszę siedzieć przy laptopie, żeby z niej korzystać – mogę uruchomić ją w każdej chwili.
Dlaczego technika Pomodoro jest tak skuteczna?
1. Pomaga pracować w skupieniu
Ustalasz sobie określony czas i w tym czasie pracujesz bez rozpraszania się. Dopiero w przerwie możesz sięgnąć po telefon czy zrobić cokolwiek innego. Mając w perspektywie nie pracę przez cały dzień, ale pracę przez 25 minut, łatwiej jest Ci unikać prokrastynacji, bo przecież już wcześniej zaplanowałeś sobie przerwę i wiesz że musisz popracować tylko przez 25 minut żeby móc przez chwilę odpocząć.
2. Łączy efektywną pracę z robieniem przerw
Po każdej sesji pracy w skupieniu masz 5 minut przerwy (lub 15 minut po czterech sesjach), dzięki czemu nie wypalasz się i możesz pracować dalej zachowując przy tym efektywność.
Muszę tu zaznaczyć, że w praktyce wygląda to tak, że nie zawsze robię te przerwy, jeśli dobrze mi się pracuje, to nie przerywam pracy, żeby się nie rozpraszać. A pracuję w kilkugodzinnych blokach, więc zdarza mi się zrobić kilka Pomodoro pod rząd.
3. Pozwala lepiej śledzić postępy
Kiedy przy używaniu techniki Pomodoro korzystasz z aplikacji Pomotodo, to widzisz swoje statystyki – istnienie wykresów sprawia, że masz nastawienie typu „wczoraj zrobiłem 16 pomodoro – zobaczę czy dzisiaj dam radę zrobić więcej”. Wprowadza to element grywalizacji do nauki i pracy, co zwiększa skuteczność całej metody.
*
Wypróbuj technikę Pomodoro już dziś, a jeśli szukasz dodatkowych sposobów na zwiększenie produktywności i zaoszczędzenie czasu, to powinna zainteresować cię też dieta informacyjna [klik!].
Ja jestem obecnie wielkim fanem metody, chociaż początki miałem trudne. Podrzucam też flowchart do metody, który wymyślilem na bazie ksiazki Cirillo https://lepszymanager.pl/technika-pomodoro/ Naprawdę prostota tej techniki zadziwia, chociaż ma też wielu przeciwników. Wielu programistów jej nie lubi.
Wczoraj, przed znalezieniem Twojego bloga pobrałam tą aplikację! Cóż za zrządzenie losu 🙂 zabieram się do czytania.
Pozdrawiam