Na czym polega medytacja? Efekty codziennej medytacji

na czym polega medytacja efekty

Ostatnio w ramach eksperymentu przez cały miesiąc postarałem się lepiej zrozumieć na czym polega medytacja i w tym celu medytowałem dwa razy dziennie (rano i wieczorem), żeby sprawdzić jakie będą efekty medytacji: jak na mnie wpłynie, co dzięki temu zyskam i jak zmieni to moje życie i mój sposób funkcjonowania.

Na czym polega medytacja?

Z doświadczenia wiem, że medytacja jest jedną z najbardziej owocnych rzeczy, które można robić, żeby się rozwinąć. Jest to forma pracy nad swoim umysłem, co ma o tyle duże znaczenie, że ludzie skupiają się nad pracą nad najbardziej oczywistymi rzeczami w tym samym czasie zaniedbując duchową sferę swojego życia.

Medytacja zapewnia szybki, nieustający progres, a to z kolei bardzo wpływa na ogólny rozwój, który tak naprawdę ma sens tylko wtedy, kiedy jest równomierny i odbywa się na wszystkich płaszczyznach. A to jest powodem, dla którego regularnie medytując możesz rozwijać się szybciej i skuteczniej niż kiedykolwiek wcześniej

Jest wiele sposobów medytacji, ale generalnie chodzi w nich o to, żeby przestać prowadzić dialog wewnętrzny. Ja z reguły medytuję na dwa sposoby:

Pierwsza metoda polega na tym, że skupiasz się na liczeniu swoich oddechów. Liczysz od jednego do dziesięciu, potem od dziesięciu do jednego, skupiasz się wyłącznie na tym ignorując inne myśli i wyłączając w ten sposób dialog wewnętrzny.

Druga metoda polega na tym, że starasz się wyłączyć wszystkie myśli, nie skupiać się na niczym. Te myśli mogą przepływać gdzieś obok, ale ty w to nie ingerujesz. Nie myślisz o niczym, wyłączasz się. Po 10-15 minutach wychodzisz z transu i na twojej twarzy pojawia się szeroki uśmiech.

Co daje medytacja? Efekty medytacji

Medytacja daje wiele korzyści i wpływa na zaskakująco wiele obszarów naszego życia.

Jakie więc są efekty medytacji? Medytacja między innymi:
- zmniejsza stres i zwiększa pewność siebie
- pomaga lepiej panować nad swoimi emocjami
- pomaga zwalczyć bezsenność
- sprawia że jesteś w stanie znacznie dłużej pozostać skupionym przy nauce czy pracy, a co za tym idzie wpływa na twoją wydajność
- pomaga zwalczyć negatywne myśli
- sprawia że z większym spokojem podchodzisz do relacji z innymi i do życia w ogóle
- sprawia, że jesteś bardziej w „tu i teraz”

Poza tym, medytuje tak wysoki odsetek ludzi sukcesu (na przykład Jack Dorsey, Tim Ferriss, Arianna Huffington, Oprah Winfrey), że nie powinno się przechodzić obok tego obojętnie i zdecydowanie warto spróbować i przekonać się jak to działa.

Jakie korzyści możesz odnieść z codziennej medytacji?

Po pierwsze, nauczysz się mocniej skupiać na wykonywaniu określonej czynności – im większe skupienie przy pracy, tym wyższa efektywność, a co za tym idzie, lepsze wyniki.

Po drugie, ograniczysz stres i jeszcze lepiej panować nad swoimi emocjami. Medytacja w tym pomaga.

Po trzecie, ograniczysz ilość bodźców z zewnątrz, które do Ciebie docierają. Zadziała to jeszcze lepiej, gdy oprócz medytacji przejdziesz na dietę informacyjną (pisałem o niej tutaj [klik!]). To sposób na to, żeby jak najmniej się rozpraszać, a jak najwięcej czasu poświęcić sobie, swoim zdaniom i powinnościom, swojemu życiu.

Po czwarte, będziesz lepiej zaczynać dzień (w tym pomoże Ci medytacja poranna) i spokojniej spać oraz szybciej zasypiać (w tym pomoże medytowanie przed samym położeniem się do łóżka).

*

A skoro wiesz już na czym polega medytacja i jak imponujące są efekty medytacji, to dlaczego miałbyś nie spróbować?

*

Więcej o medytacji we wpisie: Czy warto medytować? Wrażenia po miesiącu medytacji [klik!]

 

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>